"Hayır, hepimiz ölmeyeceğiz”... Çocuklarla koronavirüs hakkında nasıl konuşmalıyız?

"Hayır, hepimiz ölmeyeceğiz”... Çocuklarla koronavirüs hakkında nasıl konuşmalıyız?

Çarşamba, 25 Mart, 2020 - 06:45
Koronavirüs için retina tarama testinden geçen bir çocuk (ABD CNBC)
Londra/Şarku’l Avsat

Koronavirüsün (Kovid-19) dünya üzerinde birçok ülkeye yayılması, milyonlarca insanı paniğe sevk etti. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ‘insanlığın düşmanı’ olarak nitelendirilen virüsün kontrol altına alınabilmesi için insanların evlerinde kalmaya ve günlük hareketlerini kısıtlamaya mecbur bırakılması, zihinlerde virüs hakkında onlarca sorunun oluşmasına sebep oldu.

Koronavirüsün etkilediği gruplardan biri de çocuklardır. Çocuklarla Kovid-19 gibi pandemik hastalıklar hakkında konuşurken nasıl bir yol izlenmesi gerektiğiyle ilgili yol gösterici birçok kitap bulunuyor. Üç uzmanın İngiltere merkezli The Guardian gazetesine verdiği aşağıdaki röportajda, çocuklarımıza virüsten bahsederken kullanabileceğimiz en ideal yol ve bu virüsün çocuklar üzerindeki etkilerini azaltmak için izlenmesi gereken yönergeler gösteriliyor.

 
Çocuklarla virüs hakkında konuşmaya başlamak için en uygun yaş kaçtır?

Bir pedagog olan Madeline Levine çocuğunuzun soruları olduğu ya da çevresindeki bazı şeylerin farklı olduğunu anladığı sırada, onunla konuşmaya hazır olmanız gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda çocukla bu konuda konuşurken hangi yolu tercih etmeniz ve beş yaşında bir çocukla yaptığınız konuşmanın 15 yaşındaki bir çocukla yaptığınız konuşmadan nasıl farklı olması gerektiğini söylüyor.

5 yaşındaki bir çocukla konuşurken onların sorularına kısa cevaplar verilmesi tavsiye edilir; çünkü onlar mantıklı bir şekilde düşünemez ve çok fazla bilgiye ihtiyaç duymaz. Çocuklarla salgın hakkında konuşan kişiye tavsiye edilen girizgâh şu: “Burada farklı bir şeyler olduğunu fark ettiğine eminim. Herhangi bir sorun var mı?”

 
Çocuğunuz kendi ölümleri ya da ailelerinin ve büyükbaba ile büyükannelerinin sağlıkları konusunda endişelendiklerinde ne yaparsınız?

Levine: “Çocuklar olağanüstü miktarda kısmi bilgiye sahiptir. Onlar basit şeyleri ayırt edemezler. Bu yüzden onlara şu şekilde cevap verilmesini tavsiye ediyoruz: “Hayır, hepimiz ölmeyeceğiz.” dedikten sonra “Daha önce de bunun gibi başka sorunlar yaşadık, herkes işleri güvenli hale getirmek için ciddi bir şekilde çalışıyor” şeklinde açıklama yapabilirsiniz. Çocuklar hasta olan herkesin koronavirüs (Kovid-19) yüzünden öleceğini sanır ancak işin aslı çoğu hasta ya üşütmüş ya da griptir. Çocukların yedi veya sekiz yaşına gelmeleri onların bu konuda daha mantıklı düşünebilmelerini sağlar.

Daha büyük çocuklar söz konusu olduğunda ise virüs hakkında basit bir şekilde bilgi veren güvenilir ortamları dinlemelerine izin verilebilir.

Genel Pediatri bölümünde uzman Dr. Ashanti Woods ise çocuklar virüs yüzünden büyükbabasını ya da büyükannesini kaybedeceği korkusuna kapıldığında anne ve babanın bu konuda çocuklarına karşı dürüst olması gerektiğini söylüyor ve onlarla “Virüs yaşlı insanları, genç insanlara kıyasla daha çok hasta edebilir. Bu yüzden ellerimizi iyice yıkadığımızdan emin olmalıyız… Ayrıca hapşırdığımız zaman temiz bir mendil kullanmalıyız. Büyükanne ve büyükbaban ile internet üzerinden telefonla görüşmemizin sebebi bu” şeklinde konuşarak tavsiyelerde bulunabileceklerini söylüyor.

 
Çocuğa virüsten korunmak için fiziksel olarak diğer kişilerden uzak durmanın önemini nasıl açıklarız?

Levine: “Nasıl bir cevap verileceği çocuğun yaşına bağlıdır. Yaşları 7 ila 11 arasında değişen birçok çocuk meseleler karşısında mantıklı bir şekilde düşünebiliyor; bu yüzden onlara şu sıralar arkadaşlarıyla buluşmalarının zor olduğunu ancak dilerlerse Skype ya da WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden onlarla konuşabileceklerini söylemeliyiz. Ayrıca onlara şu anda üç hafta boyunca kendimize ve komşularımıza iyi bakmamızın istendiğini de söyleyebiliriz. Virüsler bu yaşta onlar için hiçbir şey ifade etmediği için koronavirüs hakkında konuşurken mikroplardan ve onların zararlarından bahsediyormuşuz gibi konuştuğumuzdan ve bu salgının sonsuza kadar sürmeyip bir gün sona ereceğini söylediğimizden emin olmalıyız.”

 
Küçük çocuklara endişeye yol açmadan elleri yıkamanın önemini nasıl gösteririz?

Birmingham Alabama Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Psikiyatrist Doç Dr Joshua Klapow: “Çocukları, özellikle de 12 yaşın altındakileri, elleri yıkamanın sadece bir virüs veya gittikçe yayılan bir hastalık yüzünden yaptığımız bir şey olmadığı konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Elleri yıkamak her gün yapılması gereken bir şey. Her yemek yendiğinde, bir yüzeye ya da yüze dokunulduğunda ellerimizdeki mikropları öldürmek için yapılması gereken bir şey olduğunu onlara açıklayın.” Diğer yandan Woods bu alışkanlığı çocuklar için daha eğlenceli bir hale getirmek için bir ödül sistemi koymayı öneriyor.

 
Örneğin ABD Başkanı Donald Trump'ın Kovid-19’u bir 'Çin virüsü' olarak adlandırdığı gibi, çocukları Asyalılara ya da başkalarına ırkçılık yapmaya iten mesajlardan nasıl koruyorsunuz?

Levine bu konuda çocuklara virüslerin milliyetinin olmadığını göstermemizi ve çocuklara “Bunu nerden duydun?” şeklinde soru sorarak edindikleri yanlış bilgileri sürekli düzeltmemiz gerektiğini belirtiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya