​BM’den Suriye’de koronavirüsle mücadele için ‘tam ateşkes’ çağrısı

​BM’den Suriye’de koronavirüsle mücadele için ‘tam ateşkes’ çağrısı

Çarşamba, 25 Mart, 2020 - 06:30
İdlib
Londra/Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, Suriye’de 9 yıldan fazla süren savaşın ardından ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye yönelik kapsamlı bir çaba sağlamak amacıyla 'tam ve acil' ateşkes çağrısında bulundu.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres dün dünyada savaşan tüm tarafları ‘uluslararası toplumun ortak düşmanı koronavirüs salgınıyla mücadele edebilmesi için derhal ateşkes’ uygulamaya çağırdı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen yaptığı açıklamada, “Bugün Kovid-19'u bastırmak için kapsamlı bir çaba sağlanabilmesi amacıyla Suriye'de tam ve acil bir ateşkes çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullandı.  Kovid-19 karşısında özellikle sağlık tesisleri yok edilen, temel tıbbi malzemeler ve sağlık personeli açısından sıkıntı çeken Suriyelilerin en savunmasız kesim olduğunu vurgulayan Pedersen, “Yerlerinden edilenler, mülteciler, tutuklular ve kaçırılanlar kendilerini daha savunmasız hale getiren koşullar altında yaşıyorlar. (Salgının) mevcut sağlık ve toplum destek sistemlerine öncülük eden Suriyeli kadınlar üzerindeki olası etkisi konusunda ciddi endişelerim var” diye konuştu. Bununla birlikte doktorlar ve yardım gönüllüleri, ister rejimin, ister ülkenin kuzeybatısında muhalif grupların, isterse de ülkenin kuzeydoğusunda Kürtlerin nüfuz alanları olsun koronavirüsün Suriye’ye gelişinin, endişe verici şekilde ölümcül bir salgına dönüşmesi olasılığının yüksek olduğunu belirttiler.

Pedersen açıklamasına şu sözlerle devam etti;

“Bu ortak tehdit, sınır tanımıyor. Hiç bir ayrım yapmıyor. Suriye hükümetinin kontrolündeki veya dışındaki bölgelerde yaşayıp yaşamadığınıza bakmıyor. Tüm Suriyelileri tehlikeye atıyor. Bu tehlikeyle mücadele ve uzun süredir acı çeken Suriye halkı için ülkenin tamamında, tüm tarafların katılacağı acil ve kalıcı bir ateşkes dönemine ihtiyacı var.”

Ülkenin kuzeybatısında bulunan İdlib Rusya ve Türkiye arasında yapılan ateşkese tabidir.  Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) bir sözcü, salgının yerinden edilenlerin kaldığı aşırı kalabalık kampları etkileyeceğine dair korkularla birlikte, İdlib’de ve hükümetin kontrolü dışındaki bölgelerde yakında koronavirüs testleri yapılmaya başlanacağını belirtti. Bununla birlikte kaynaklar, muhalefet tarafından kontrol edilen bölgelerde doğrulanmış koronavirüs vakaları olmadığını, ancak hastalığın olası semptomlarının haftalardır hastalarda göründüğünü ve iki gün içinde virüsü tespit etmek için gerekli 300 cihazın bölgeye ulaşacağını kaydettiler.

Norveç Mülteci Konseyi (NRC) Danışmanı Rachel Sider yaptığı açıklamada, “Ülkenin büyük bir kısmında sağlık tesisleri ve temel hizmetler altyapısı tamamen yok edildi. Suriyelilerin virüsün küresel yayılımına karşı en savunmasız kişiler olma olasılığı çok yüksek. Hiçbir salgına hiçbir şekilde hazır olmadıkları çok açık” şeklinde konuştu.

Yerlerinden edilen Suriyeliler, kalabalık geçici kamplarda yaşıyorlar. Bu durum, sağlık çalışanlarının hastalığın çok sayıda ölüme neden olabileceğine dair endişelenmelerine neden oluyor. Öte yandan Suriye hükümet güçlerinin Rusya’nın desteği ile yaptığı başlattığı saldırılar nedeniyle son aylarda yaklaşık bir milyon kişi yerlerinden edildi.  Ayrıca ateşkes ilan edilene kadar altyapıyı tahrip etti.

Bununla birlikte Pedersen, “Yeni sonuçlanan ateşkes anlaşmaları çerçevesinde ülkenin kuzeydoğusu ve kuzeybatısında çatışmaların azalması memnuniyetle karşılandı. Ancak bu ateşkeslerin kırılgan olmaya devam etmesi, her zaman çatışmaların yeniden alevlenmesi ihtimalini koruyor. Bunun Suriye ve genel olarak Kovid-19 ile mücadele için uluslararası müdahale çabaları üzerinde ciddi sonuçları olacaktır. Bu nedenle, ülkenin ateşkese her zamankinden daha fazla ihtiyaç var” ifadelerini kullanarak ilgili tüm tarafların bu çağrıya saygı göstermesini istedi. Pedersen koronavirüsle mücadele çabaları çağrısını bir kez daha yineledi.

Pedersen, BMGK’nın 2254 sayılı kararı uyarınca Suriye Anayasası reformunu görüşmek üzere hükümet ve muhalefet heyetlerini bir araya getirme konusunda başarılı olamadı. Batı'nın, siyasi sürecin yeniden başlatacak giriş noktası olarak başka meselelerle ilgili talepleri var. Pedersen dün yaptığı açıklamada, “Tutuklanan ve kaçırılan çok sayıda insanın serbest bırakılması, insani yardım kuruluşlarının gözaltı merkezlerini ziyaret etmeleri ve tüm gözaltı merkezlerinde sağlık hizmetleri ve önleyici tedbirlerin sağlanması için acil adımlar atışması çağrısında bulunuyorum.

Ayrıca uluslararası bağışçıları, insani yardımları tam olarak desteklemeye ve BM’nin çağrılarına cevap vermeye çağıran Pedersen, “Suriye'de halkın virüsle mücadele edebilmesi ve enfekte olanların tedavi edilebilmesi için gerekli ekipman ve kaynaklara sahip olmalarını sağlamak amacıyla gerekenler yapmalıdırlar.  Hiçbir şey tüm yardım mekanizmalarını kullanmaya, virüsün yayılmasını önlemeye ve hastalıktan korunma önlemlerini artırmaya engel olmamalı” diye konuştu. İlgili tüm taraflarla birlikte çalışmaya hazır olduğu mesajını veren Pedersen, “Ortak paydamız olan insanlığımız, hemen harekete geçmemizi gerektiriyor. Şiddete son verelim. Virüse karşı beraber savaşalım ve ülkedeki krizden çıkıp siyasi bir süreçte ilerlemek için birlikte çalışalım” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya