Tıbbi malzeme eksikliği ABD hastanelerinde kaosa neden oldu

Tıbbi malzeme eksikliği ABD hastanelerinde kaosa neden oldu

Cumartesi, 21 Mart, 2020 - 16:30
Sağlık çalışanları bir hastayı taşıyor (EPA)
Washington/Atıf Abdullatif

Koronavirüs vakalarının ABD’de süratle artışı ve vatandaşların koronavirüs testlerine gösterdiği rağbet nedeniyle, tüm eyaletlerdeki özel ve devlet hastanelerine kaos hâkim oldu. Federal hükümet ve yerel makamlar tarafından testlerin tüm eyaletlerde yürütülmesini kolaylaştırmak için gösterilen büyük çabalara rağmen, sterilizasyon malzemelerinin, tıbbi araç ve ekipmanların eksikliği, bazı hastaneleri felç ederek, yerel makamları, yalnızca kritik vakalara test yapma kararı almaya itti.

Koronavirüs testi, yalnızca virüsün bulaştığı kişilerin tıbbi takibini başlatmaya değil, aynı zamanda sağlık görevlilerinin salgını izlemesine, vakalar ile temas halinde olanları tespit etmesine ve salgını durdurmak için bu kişilerin karantina altına alınmasına yardımcı oluyor. Ancak hastanelerin bu konuda hazırlıklı olmaması, koronavirüse bağlı 10 binden fazla vakanın ve en az 150 can kaybının yaşandığı ABD’deki tehlikenin önümüzdeki günlerde artacağı beklentisini yükseltiyor.

ABD, geçen ay ilk vakaları açıkladığında, tüm testler Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne gönderilmişti. Ancak vakaların artmasıyla birlikte federal hükümet, süreci hızlandırmak açısından yerel makamlara test yapmaları için izin verdi. Hastanelerin bazılarında testlerin yapımında kullanılan korunma ekipmanları bulunmazken, bazılarında özel laboratuvarlar dahi bulunmuyor. Bu yüzden test yaptırmak isteyen kişi sayısı sağlık sektörü için kâbus haline gelmiş durumda.

 
Colorado'da günde 250 ve 5 gün sonra sonuç

Colorado'da, Sağlık Bakanlığı’nın Denver'da bulunan tek test kliniğini mobil kliniğe dönüştürmesi, şehir içinde kaos yarattı. Bu yüzden yetkililer, testi sağlık açısından en hassas bireylerle sınırlayacaklarını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, aslında günde 250 test yapılabileceğini, ancak alınan örneklerin biriktiğini bildirdi. Sonuçların çıkması ise beş günü bulacak.

Başlangıçta büyük çapta testler yapma sözü veren Minnesota’da ise, sağlık görevlileri bu sözlerinden vazgeçerek testin sağlık çalışanları, hastanelerde bulunan hastalar ve yaşlı kişilerle sınırlandırıldı. Sağlık yetkilileri, yüksek talebin herkesi test etmeyi imkânsız hale getirdiğini belirtti.


Güney Dakota’da malzeme eksikliği testleri durdurdu

Güney Dakota valisi Kristi Noem, gerekli malzemelerin tükenmesi nedeniyle, eyaletteki hükümet laboratuvarının geçici olarak test yapmayı durduracağını belirtti. Testleri işlemede gerekli olan kimyasal maddelere tedarikçilerden ulaşmak için haftalardır uğraştıklarını dile getiren Noem, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’den yardım istedi.

Florida gibi bazı eyaletlerde insanların arabalarından çıkmadan test yaptırabilmesi yöntemi de tıbbi ekipman eksikliğiyle karşı karşıya.

Minnesota ve New Mexico gibi birçok eyalet, kişisel koruyucu araçları ve test ekipmanları gibi malzemelere ulaşmalarında yardımcı olmaları için federal hükümete ve tedarikçilere seslendi. Federal sağlık yetkilileri ise bu hafta yaptıkları açıklamada, testlerde kullanılan kimyasalların yetersiz olabileceğini kabul etti.

 
New York’ta yatak eksikliği nedeniyle oteller hastaneye dönüşüyor

Diğer yandan, New York, koronavirüse yakalanan insanları barındırmak için otelleri hastanelere dönüştürmeyi düşündüğünü, zira yatak sayısının yetersiz olduğu açıklandı. Burada kaydedilen vaka sayısı 4 bine yaklaşırken en az 20 kişi ise hayatını kaybetti. Aynı şekilde Manhattan'daki Jacob Javits Kongre Merkezi’nin de büyük bir hastaneye dönüştürülmesi planlanıyor.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, kapalı hastaneler ve yararlanılabilecek diğer kurumların yeniden açılmasının ardından ek olarak bin 300 yatak kapasitesinin oluştuğunu açıkladı. Aynı zamanda hastanede kalması gerekli olmayan hastaların evlerine yollandığını, aciliyeti olmayan ameliyatların iptal edildiğini, böylece hastanelerde daha fazla kapasite oluşturulduğunu bildirdi. “Hızlıca yer açmak ve her şeye hazırlıklı olmaktan başka seçeneğimiz yok” diyen Blasio, söz konusu testlerin yapılması için günde altı bin örneğin alınabileceğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya