​Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Türkiye’nin hava saldırılarında 16 rejim askeri öldü

​Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Türkiye’nin hava saldırılarında 16 rejim askeri öldü

Cuma, 28 Şubat, 2020 - 14:00
Fotoğraf (Arşiv_İHA)
Londra/Şarku’l Avsat

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İdlib kırsalında 33 Türk askerinin şehit düştüğü dünkü saldırıların ardından Türkiye’nin rejim hedeflerine düzenlediği hava ve kara operasyonlarında 16 rejim askerinin öldüğünü belirtti.

AFP’nin haberine göre, Gözlemevi bugün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin havadan silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) karadan topçu atışlarıyla hedef aldığı rejim mevzilerine yönelik operasyonlarda 16 rejim askerinin öldürüldüğünü ifade etti.

Şam yönetimi Ankara ile yaşanan son gerginlik hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Türkiye, uluslararası topluma, yüzbinlerce göçmenin bölgedeki çatışmalardan korunması için ‘Suriye'de uçuşa yasak bölge uygulama’ çağrısında bulundu.

Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Ankara’nın şu andan itibaren misafir ettiği 4 milyon mültecinin Avrupa’ya gidişlerini engellemeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Astana sürecinin garantörleri olan Rusya ve İran, İdlib’deki şiddeti ve çatışmaları durduramazlarsa bütün güvenirliklerini kaybedeceklerdir” diye yazdı.


Editörün Seçimi

Multimedya