​Suudi Arabistan ve Moritanya arasında dört anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandı

​Suudi Arabistan ve Moritanya arasında dört anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandı

Perşembe, 27 Şubat, 2020 - 14:15
Riyad/Şarku'l Avsat

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz dün başkent Riyad’da Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Gazvani ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirme yolları ele alındı.

Gazvani dün akşam saatlerinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştü. İkili, Suudi-Moritanya ilişkilerinin yönlerini ve özellikle kalkınma ve ekonomik yönlerde ikili işbirliği alanlarına değindi.

Kral Selman ve Gazvani arasındaki görüşmeler sonucunda ise iki ülke arasında dört anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandı.

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı ve Moritanya Kültür ve El Sanatları Bakanlığı ile Moritanya Parlamentosu arasındaki kültürel işbirliği yürütme programı hakkında bir anlaşma, Moritanya Ortaöğretim ve Teknik ve Mesleki Eğitim Bakanlığı ile Suudi Teknik ve Mesleki Eğitim Kurumu arasında mesleki ve teknik eğitim alanında işbirliği için bir anlaşma, iki ülke arasında kamu hizmeti alanında mutabakat zaptı ve ayrıca Moritanya Hükümeti Genel Sekreterliği Ulusal Belgeler Genel Müdürlüğü ile Suudi Arabistan'daki Kral Abdulaziz Yönetimi arasında bir mutabakat zaptı imzalandı.

İmza törenine, Riyad Valisi Prens Faysal bin Bender, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan bin Abdullah, Suudi Arabistan Devlet Bakanı Dr. Müsaid Ayban ve üst düzey çok sayıda yetkili katıldı.

Moritanya tarafından ise Moritanya Dışişleri ve İşbirliği Bakanı İsmail Veled Şeyh Ahmed, Ekonomi ve Sanayi Bakanı Abdulaziz Veled Dahi, Petrol, Mineraller ve Enerji Bakanı Muhammed Veled Abdulfettah ve çok sayıda üst düzey yetkili imza törenlerinde hazır bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya