​İsrail, Kudüs'te iki Filistinli yetkiliyi gözaltına aldı

​İsrail, Kudüs'te iki Filistinli yetkiliyi gözaltına aldı

Perşembe, 27 Şubat, 2020 - 14:15
Cumartesi günü Doğu Kudüs'te El-Esbat (Aslanlı) Kapısı'nda Filistinlilerle mücadele görevindeki İsrail güvenliği (AFP)
Ramallah / Şarku’l Avsat

Ramallah / Şarku’l Avsat

İsrail, Batı Şeria'nın farklı bölgelerinden 27 Filistinliyi gözaltına alan geniş bir operasyon başlattı. Operasyon kapsamında Kudüs’te de iki Filistinli yetkiliyi gözaltına aldı.

İşgal kuvvetleri, Orient House'da Harita Departmanı Direktörü Halil el-Tüfekçi’nin Vadi el-Cevz mahallesindeki evine zorla girerek burayı teftiş etti ve Tüfekçi’yi ve Ticaret Odası Başkanı Kemal Ubeydat’ın Beyt Hanina’daki evine zorla girerek Ubeydat’ı da gözaltına aldı.

Kudüs'teki gözaltılar, İsrail'in daha önce faaliyet gösteren Filistin kurumlarını kapattığı şehirdeki resmi veya yarı resmi Filistin faaliyetlerini engelleme planının bir parçasıydı.

Tel Aviv yönetimi, Filistin yönetiminin Kudüs'te yürüttüğü resmi faaliyetleri şehirdeki İsrail egemenliğini ihlal olarak görüyor. Şehri İsrail'in başkenti olarak tanımayan Filistinliler ise Kudüs’ün doğu kısmını gelecekteki devletlerinin başkenti olarak görüyor.

İsrail, Filistin yönetimine bağlı Kudüs Valisi Adnan Gays’ın 6 ay boyunca Filistinli yetkililerle doğrudan veya dolaylı olarak iletişim kurmasını yasaklama kararı vermesinden birkaç gün sonra söz konusu iki Filistinli yetkili gözaltına alındı.

Gays, önce soruşturma yapılması ve bu kararın sonradan alınması çağrısında bulundu. İsrail ise Gays’ı, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Kudüs'teki temsilcisi olması konumuna istinaden, Kudüs'teki İsrail egemenliğini ihlal etmek, devlet güvenliğini tehdit etmek ve yasadışı faaliyetlerde bulunmakla suçluyor.

İsrail işgal güçleri, Batı Şeria’da ise 27 Filistinliyi gözaltına aldı. Filistin Esirler Cemiyeti, Kudüs’daki Hizma ve er-Ram’dan 10 sivilin gözaltına alındığını, bunlar arasında eski mahkumlar ve genç kızların da olduğuna değindi. Aynı zamanda Calazune Kampı, Ramallah’taki Deyr Ebu Mişal ve Deyr Nizam kasabaları, Nablus’un güneyinde bulunan Zita Cemain, Kalkilya’daki Ceyyus ve Eriha’dan sivillerin de gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtildi.

Öte yandan, 221 Siyonist yerleşimci, İsrail işgal güçleri tarafından  ablukaya alınan Mescid-i Aksa Külliyesi avlusuna İsrail askerleri korumasında Meğaribe Kapısı’ndan zorla girdi. Kudüs İslami Vakıflar Dairesi, Siyonist yerleşimcilerin Er-Rahme Musallası'nda provokatör turlar düzenleyerek Babu's-Silsile yönünden çıktıkları bildirildi.

Doğu Kudüs’ü abluka altında tutmaya devam eden İsrail, Mescid-i Aksa Külliyesi üzerindeki baskısını ise sıkılaştırıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya