​Mısır, Çin'e uçuşların yeniden başlamasını erteledi

​Mısır, Çin'e uçuşların yeniden başlamasını erteledi

Perşembe, 27 Şubat, 2020 - 13:45
Yolcuları termal taramadan geçirmek için bekleyen Kahire Havaalanı çalışanları (EPA)
Kahire/ Muhammed Abduh Hasaneyn

Mısırlı yetkililer, Çin'e çift yönlü uçuşlara devam etmeyi erteledi. Bugün devam etmesi beklenen uçuşlar, parlamentoda yapılan itirazlar üzerine yeniden askıya alındı.

Mısır havayolu şirketi EgyptAir tarafından bu ayın başında yapılan yazılı açıklamada, virüsten korunmak için alınan karar kapsamında, bu ülkeye gidiş-dönüş seferlerinin askıya alındığı ifade edilmişti. Geçtiğimiz hafta ise Çin’e seyahat talepleri bulunması nedeniyle uçuşların 27 Şubat Perşembe günü devam etmesine karar verildiği belirtilmişti. Bugün yapılan açıklamada ise virüsün yayılması nedeniyle uçuşlara devam edilmesinin ertelendiği bildirildi.

Uçuşlara devam etme kararı, virüsün ülkeye bulaşmasıyla ilgili yaygın endişeleri artırırken, Mısır Parlamentosu'nun bazı üyeleri şirketin kararı hakkında acil iptal için başvuruda bulundu. Temsilciler Meclisi üyesi Muna Münir, "Çin, günden güne, ölümcül virüsle ilgili zararlardan muzdarip ve muhtemelen dünyadan virüs salgınının arka planına karşı daha fazla tecride girecek" dedi. Mısır parlamentosu kararı ‘Mısırlıların güvenliğine ve sağlığına zararlı’ olarak değerlendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya