​Filistin, koronavirüs sebebiyle önlemleri artırıyor

​Filistin, koronavirüs sebebiyle önlemleri artırıyor

Perşembe, 27 Şubat, 2020 - 09:00
Batı Şeria’da bulunan Ramallah kentindeki çarşıdan geçen Filistinliler (Reuters)
Ramallah/Şarku’l Avsat

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, halk sağlığı laboratuvarlarında yapılan 83 testin negatif çıktığı belirtilerek şimdiye dek ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasına rastlanmadığı duyuruldu.

Bakanlık, Çin, Hong Kong, Güney Kore, Makao, Singapur, Irak, İran, Suriye ve Lübnan gibi ülkelerden gelen turistlerin Filistin’de gözetim altına alınacağını açıkladı. Alınan karar kapsamında, Çin, Kuzey ve Güney Kore, Malezya, Japonya, Makao, Singapur, Tayvan, Tayland, Hong Kong, İran, Suriye, Lübnan, Filipinler, Irak ve İtalya gibi ülkelerden gelen Filistinlilerin 14 gün karantina altına alınacağı kaydedildi.

Alınan yeni önlemler bakanlık tarafından geçtiğimiz Cumartesi günü Güney Koreli turistlerin Filistin şehirlerini ziyaret ettikleri ve koronavirüse yakalandıklarının anlaşılmasıyla başlatılan acil durumun bir parçası olarak geldi. Filistin ve İsrail’de alınan tedbirler, 8 ila 15 Şubat tarihleri arasında bölgeyi ziyaret den Güney Korelilerin bir kısmında koronavirüs teşhis edilmesiyle alındı.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsün yayıldığı ülkelerdeki Filistin vatandaşların durumunu takip ediyor. Dışişleri ve göçmenlik işleri bakanlıkları, yeni tip koronavirüsün yayıldığı ülkelerdeki Filistin vatandaşlarının enfeksiyona yakalanmadığını açıkladı.

Filisin Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Siyasi Danışmanı Ahmed ed Deyk, Ramallah’ta büyükelçiliklerle iletişim kurulduğunu ve kriz masası oluşturulduğunu söyledi. Deyk açıklamasında, bakanlığın Filistin’in Tahran Büyükelçisi ile görüştüğünü ve ülkedeki koronavirüse yakalanmayan Filistinlilerin tahliye edilmeye hazır olduklarını aktardı.

Dünyanın farklı ülkelerindeki Filistin vatandaşlarına seslenen Deyk, özellikle virüsün yayıldığı ülkelerdeki Büyükelçiliklerdeki verilerin güncellenmesi ve raporlanması gerektiğinin altını çizerek, farklı bir vatandaşlığa sahip olsalar dahi onları tahliye etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Deyk, Çin’de bulunan ve aralarında Filistinlilerin de bulunduğu Ürdünlü öğrencilerin Amman hükümeti tarafından tahsis edilen bir uçakla tahliye edilmesine övgüde bulunarak, bu gelişmenin iki ülke arasındaki üst düzey ilişkileri gösterdiğini ifade etti.

Gazzeli 150 Filistinlinin de Çin’den tahliye edildiğini ifade eden Deyk, 23 Batı Şerialı vatandaşın da tahliye edildiğini söyleyerek, bu kişilerde virüs belirtisi olmadığını vurguladı. Deyk açıklamasında ayrıca, Çin’in farklı eyaletlerinde kalmayı tercih eden 500 Filistinli olduğunu dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya