​ABD, Ketaibu'l Hizbullah’ı terör listesine aldı

​ABD, Ketaibu'l Hizbullah’ı terör listesine aldı

Perşembe, 27 Şubat, 2020 - 09:00
ABD Dışişleri Bakanlığı Binası
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Irak’ta faaliyet gösteren Ketaibu'l Hizbullah (Hizbullah Tugayları) Genel Sekreteri Ahmed el-Hamidavi’nin adının terör listesine dahil edildiği bildirildi.

Şarku'l Avsat'ın Associated Press’in (AP) haberinden aktardığı bilgilere göre ABD Dışişleri ve Hazine Bakanlığı’nın her ikisi tarafından da Ahmet el-Hamidavi ‘küresel terörist’ olarak nitelendirildi. Bunun sonucu olarak Hamidavi’nin ABD’de sahip olduğu tüm mal varlığının dondurulup, ABD vatandaşlarının kendisi ile herhangi bir şekilde iş yapması yasaklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2019'un Aralık ayında Irak'taki ABD'li bir müteahhitin milislerin düzenlediği saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin Ketaibu'l Hizbullah’a ve liderine Washington Hükümeti tarafından yoğun bir şekilde baskı uygulandığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Terörle Mücadele Koordinatörü Nathan Sills basın açıklaması sırasında, "Ketaibu'l Hizbullah örgütü, Irak'taki ABD güçleri için hala bir tehdit teşkil ediyor, on yıldan beri örgüte uyguladığımız baskıyı artırıyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı 2009 yılında Ketaibu'l Hizbullah'ı terör örgütü olarak kabul ettiğini duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya