​Şam’da iki hafta içinde 6 gizemli bombalı saldırı

​Şam’da iki hafta içinde 6 gizemli bombalı saldırı

Perşembe, 27 Şubat, 2020 - 08:45
Şam'da bombalı saldırının ardından hasar gören araç (SANA)
Şam/Şarku’l Avsat

Suriyeli yetkililerin yaklaşık iki yıl önce silahlı muhalif grupların başkent ve kırsal kesiminde kontrol ettikleri alanlardan çıkarılmasından sonra Şam ve çevresini ‘güvenli bölgeler’ olarak ilan etmesine rağmen başkentte bombalı saldırı olaylarında artış gözlemlendi. Bu da beraberinde silahlı muhalif grupların tek çatı altında buluştuğu ‘Ehlu'ş-Şam’ın yeniden Şam ve çevresini kontrol etmesine karşı duyulan korkuyu geri getirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) dün, rejim güçlerinin tam kontrol sağladığı başkent Şam’da 7 Şubat’tan bu yana yaşanan eşi benzeri görülmemiş güvenlik kaosunun ortasında bombalı saldırılarda büyük bir artış olduğunu kaydetti. 7 Şubat’tan bu yana Şam’ı hedef alan 6 bombalı saldırı yaşandı. Tamamı araçlara yönelik el yapımı patlayıcılarla düzenlenen saldırılarda toplam 5 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

İlk bombalı saldırı 7 Şubat’ta, Halid Bin Velid Caddesi’nde düzenlendi. Bombanın infilak etmesi sonucu iki rejim unsuru öldü. İkinci bombalı saldırı 11 Şubat’ta gerçekleşti. Mazze Mahallesi’ndeki arabası hedef alınan Suriye rejimi istihbarat biriminden bir kişi öldü. Üçüncü bombalı saldırı 18 Şubat’ta gerçekleşirken, Bab Musalla Mahallesi’nde kimliği belirsiz bir kişinin arabası hedef alındı. Dördüncü bombalı saldırı 20 Şubat’ta, Şam’ın merkezindeki Merce Meydanı’nda yaşandı. Saldırıda askeri bir araç hedef alındı. 25 Şubat’ta ise iki ayrı saldırı gerçekleşti. Saldırılardan biri El-Baramke bölgesinde yaşanırken olayda bir kişi öldü, bir kişi ise yaralandı. Diğer saldırı, Emevi Meydanı tünelinde gerçekleşti. Olayda en az bir kişi yaralandı.

Saldırılar hız kesmeden devam ederken, Şam’ın kırsal kesimindeki Katana bölgesinde geçtiğimiz günlerde bir saldırı daha meydana geldi. Bu kez arabası hedef alınan ‘Filistin Kurtuluş Ordusu’ndan bir subaydı. Subay, olaydan yaralı olarak kurtuldu. SOHR, 17 Şubat'ta, ‘Cumhuriyet Muhafızları’ unsurlarına ait bir aracın altına yerleştirilen bombanın, aracın çalıştırılması sonucu infilak ettiğini aktardı. Sekba beldesi ile Haze beldesi arasındaki yol üzerinde bulunan Cumhuriyet Muhafızları’nın askeri karargahlarından birinin yakınlarında düzenlenen bombalı saldırıda, bir rejim unsuru öldü, iki unsur yaralandı. Araç ise kullanılamaz hale geldi. Olayın ardından, ‘Askeri Güvenlik’ güçleri patlama bölgesine konuşlandırıldı. Yan yollar kapatıldı ve patlamanın olduğu bölgedeki bazı evlere baskın düzenlendi.

Şam’da 3 çocuğu ile birlikte yaşayan 40 yaşındaki Ümmü Mahmud, Şarku’l Avsat’ın ailesi, akrabaları ve tanıdıklarının durumunu ile ilgili sorusuna, “İyi değiliz. Güvende değiliz. Her gün bir patlama olduğunu duyuyoruz. İnsanlar ölüyor veya yaralanıyor, güvenlik nerede?” diyerek yanıt verdi. 

Başkentin merkezinde hemen hemen her gün yaşanan patlamalar yüzünden bir yere gitmek zorunda olduğunda büyük korku ve panik yaşayan Ümmü Mahmud, “Kimse ne zaman bir patlamanın gerçekleşeceğini bilmiyor. Belki de Şam’ın merkezinde,  belki de olduğum yerde” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz Salı günü sabah saatlerinde, ‘terörist’ olarak adlandırılan kişilerin Şam’ın merkezindeki Tişrin Stadı yakınlarında park halindeki ‘Toyota Corolla’ model sivil bir aracın patlatıldığı ve bir sivilin öldüğü, bir sivilin ise ağır yaralandığı saldırının ardından Suriye resmi haber ajansı SANA aynı günün akşamında Emevi Meydanı tünelinde bir araca yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu bir kişinin yaralandığını bildirdi.

Özel bir şirkette çalışan İbrahim, Şarku’l Avsat’a başkentte yeniden bombaların patlamasından duyduğu endişeyi anlattı. İnsanların savaş günlerinden daha zor bir durumda olduklarını söyleyen İbrahim, “Bombalar ve mermiler yağdığında kendimizi ve çocuklarımızı evlere kapattık. Çocuklarımızı okullara ve üniversitelere göndermekten kaçındık. Ama şimdi bombalamalar aniden patlıyor. Belki ben, belki karım ya da kızım bu patlamaların kurbanı olacağız. Bu patlamalar sürdüğü sürece yetkililerin söylediği gibi Şam nasıl ‘güvenli’ olacak?” diye konuştu.

Şeker fabrikasında çalışan Muhammed ise bu patlamaların ‘zaten ölü’ olan ailelerin hayatlarını daha da zorlaştıracağına inanıyor. Şarku’l Avsat’a konuşan Muhammed, “Yoksulluk ve hayat pahalılığı belimizi bükmeye yetmiyormuş gibi bir de patlamalar başladı. Doğalgaz, elektrik, akaryakıt ve ekmeğin zor bulunması bize yetmiyor mu?” dedi.

Suriye rejimi, başkentin güneyi ve çevresindeki mahallelerin kontrolünü ele geçirmeden önce, Mart ayının ortalarında onuncu yılına girecek olan ve hala devam eden savaş sırasında Şam onlarca kişinin ölümüne neden olan büyük patlamalara tanık oldu. Patlamaların çoğunu aşırılık yanlısı örgütler üstlendi. Bu saldırılardan biri Mart 2017'de DEAŞ tarafından gerçekleştirildiği öne sürülen ve 30’dan fazla insanın ölümüne neden olan ‘Adalet Sarayı’ saldırısıydı.


Editörün Seçimi

Multimedya