​Irak’ta güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışma: Ölü ve yaralılar var

​Irak’ta güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışma: Ölü ve yaralılar var

Perşembe, 27 Şubat, 2020 - 08:30
Bağdat’ta önceki gün güvenlik güçleri ile göstericiler arasında meydana gelen çatışmalar (AP)
Bağdat/Fadıl en-Neşmi

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan El-Hıllani Meydanı’da önceki gün göstericiler tarafından düzenlenen gösterilerde gündüz vakti sükûnet ortamı hakimken akşam saatlerinde güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışmalar meydana geldi.

Irak Bağımsız Yüksek İnsan Hakları Komiserliği ile gösterici kaynaklardan edinilen bilgiye göre, söz konusu çatışmalarda biri Hristiyan 3 gösterici yaşamını yitirdi. Ancak hem göstericiler hem de güvenlik güçleri arasında yaralanan kişi sayısına ilişkin farklı rakamlar zikredildi.

Irak Sağlık Bakanlığı’nın ölü ve yaralı sayısına ilişkin veri aktarılmasını engellemesi nedeniyle resmi makamların Ekim’den bu yana devam eden halk hareketine karşı aldığı sert tedbirler nedeniyle ölü ve yaralı sayısına ilişkin gerçekçi rakamlara ulaşmak oldukça zor. Ancak bazı değerlendirmelere göre, protestoların başından bu yana 700’ü aşkın kişinin yaşamını yitirdiği, 28 bin kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Irak Bağımsız Yüksek İnsan Hakları Komiserliği üyesi Ali el-Beyati, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, önceki gün akşam saatlerinde Bağdat’taki El-Hıllani Meydanı’nda gösterici gruplar ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmada 3 göstericinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Hayatını kaybeden göstericilerden birinin Hristiyan olduğunu ifade eden Beyati, güvenlik güçleri mensubu 3 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Beyati, göstericilerin yol kesme, polislere taş ve molotof atma, bölgedeki iş yerlerinin camlarını kırma gibi ‘yıkıcı eylemler’ gerçekleştirdiğini ancak bu eylemlere zemin hazırlayanların da güvenlik güçleri olduğuna dikkati çekti.

Beyati, güvenlik güçlerinin gösterilere karşılık olarak göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek kurşun kullandığını ve Bağdat Operasyonlar Komutanlığı’nın El-Hıllani Meydanı’nın güvenliğinden sorumlu Acil Durum Alayı’nı tahliye ederek yerine komando birliklerini konuşlandırdığını, tüm bu adımların göstericilerin öfkesine neden olduğunu söyledi.

Güvenlik güçlerinin protesto meydanlarında aldığı önlemleri ‘ciddiyetsiz’ olarak tanımlayan Beyati, güvenlik güçlerine, istisnasız tüm göstericilerin üst taramasından geçirilmesini ve silah, kesici alet ve polise taş fırlatmak için kullanılan sapan taşıyanların meydana girişlerini engelleme çağrısında bulundu.

Bağdat Operasyonlar Komutanlığı, yaptığı açıklamada, El-Hıllani’de yaşanan söz konusu çatışmalarda 3’ü güvenlik mensubu 19 kişinin yaralandığı bilgisini verdi.

Iraklı aktivist Muhammed el-Azircavi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Salı akşamı yaşanan El-Hıllani Meydanı’nda yaşanan çatışmalarda 3 gösterici hayatını kaybetti, 10’un üzerinde kişi yaralandı. Yaralanan göstericilerden bazılarının durumu kritik. Çevik Kuvvet ekipleri göstericilere çeşitli silahlarla saldırdı. Tahrir Meydanı yakınlarına güçlerini konuşlandırdılar ancak gençler bundan geri adım atmalarını sağladı. Resmi makamlar çeşitli yollarla göstericileri provoke etmek ve Tahrir’deki protestoları güç kullanarak bastırmak istiyor” diye konuştu.

En-Nahreyn Üniversitesi, dünkü açıklamasında, El-Hıllani Meydanı’nda hayatını kaybeden 3 göstericiden biri olan Muhammed Ali Muhtar’ın kendi öğrencisi olduğunu açıkladı. Öğretim elemanları ve öğrenciler üniversite bahçesinde Muhtar için toplandı.

Bağdat’taki Kerada bölgesinde bulunan Seyide Necat Kilisesi’nde ise El-Hıllani’de başına kurşun isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden 15 yaşındaki Rimon Rian isimli gösterici için ayin düzenlendi.

Bu arada, Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda gerilim halen oldukça yüksek. Nitekim göstericiler, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr destekçilerini, bıçak ve sopalarla eylemcilere saldırmakla suçluyor.

Aktivist ve rap sanatçısı Muhammed Hüseyin, Sadr’a bağlı Seraya es-Selam’a mensup bir grubun Sadun tüneli yakınlarında kendisine saldırdığını belirtti. Tedavi için kaldırıldığı hastanede görüntülü video yoluyla konuşan Hüseyin, daha önce yayınladığı ‘Yoldan sapanların kuyruğu’ isimli rap şarkısında söz konusu grubu eleştirdiği bahanesiyle hedef alındığını ifade etti. Hüseyin’in yüzünde, saldırı sırasında aldığı ağır darbeler nedeniyle morlukların oluştuğu görülüyor.

Irak’ta yeni hükümeti kurma görevi verilen Muhammed Tevfik Allavi, El-Hıllani’de yaşananlara karşı güvenlik güçleri ve hükümetin sessiz kalmasına tepki gösterdi.

Allavi, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, ‘barışçıl ve cesur öğrenci hareketini, kararlılığını selamlıyor ve kutluyorum’ ifadesiyle göstericilere yönelik desteğini dile getirirken, güvenlik güçleri ile hükümetin olanlar karşısında sessizliğini ise şaşkınlıkla karşıladığını ve gösterici cinayetlerine bulaşanları adalete teslim edeceklerini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya