​Endonezya'dan Suudi Arabistan ile işbirliğini geliştirme çağrısı

​Endonezya'dan Suudi Arabistan ile işbirliğini geliştirme çağrısı

Perşembe, 27 Şubat, 2020 - 08:30
Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati
Riyad / Fethurrahman Yusuf

Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati, ülkesi ile Suudi Arabistan Krallığı arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi çağrısında bulundu. Bakan, taraflar arasındaki yatırım ve ticaret fırsatlarını artırmak için Endonezya tarafının istekli olduğunu vurguladı.

Endonezya Maliye Bakanı, yakın zaman önce Riyad’da düzenlenen G20 Bakanlar Grubu toplantılarının oturum aralarında Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, Endonezya’nın, merkezi Java bölgesindeki Cilacap Rafineri’sini modernize etmek için Endonezya menşeli Pertemina ile Saudi Aramco şirketleri arasındaki müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Bakan Indrawati, Endonezya’daki yatırımcılar listesinde Suudi Arabistan’ın geçtiğimi yıl 42. sırada yer alırken, Endonezya’nın Suudi Arabistan’daki yatırımcılar arasında 40. sırada olduğuna dikkat çekerek “bu eğilimin gözden geçirilmesi” çağrısında bulundu.

Bakan Indrawati ayrıca, “Endonezya’nın son yıllarda yerel vergi sistemlerini geliştirmesinin uluslararası toplumla daha iyi işbirliği kurmasını sağladığını” belirterek, adil ve dengeli vergi sistemlerinin geliştirilmesine olanak sağlayan dijital ekonominin önemli bir büyüme kaydettiğine dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya