​İtalya’da koronavirüs korkusu artmaya devam ediyor

​İtalya’da koronavirüs korkusu artmaya devam ediyor

Perşembe, 27 Şubat, 2020 - 08:00
Alassio’da karantina altına alınan bir otelde yemek dağıtan iki İtalyan sağlık çalışanı (EPA)
Roma / Şevki Reyyis

İtalya, Milano yakınlarında koronovirüs tespit edildiği geçen cuma gününden bu yana belli belirsiz bir toplu histeri, depresyon ve kaygı belirtileriyle karşı karşıya.

Şu ana kadar çok az vakanın tespit edildiği, bu vakaların da tamamının kuzey bölgelerinden olanlarda görüldüğü ülkenin güneyindekiler de halka açık yerlerde yaşlılardan uzak duruyor veya yaşlıların şehre girişlerini engellemeye çalışıyorlar. Zira şu ana kadar İtalya’da tespit edilenlerin tamamının 70 yaşın üzerinde olduğu belirtiliyor.

İtalya Sağlık Hizmetleri tarafından yayınlanan talimatlarda, yakın zaman önce kuzeyde bulunan bu vatandaşların komşuları ve arkadaşları hakkında “rapor verilmesi” çağrısında bulunuldu.

Milano’daki mahkemelerde duruşma sırasında hakimler, avukatlar, tanıklar ve sanıklar arasında en az iki metre mesafe bulunması şartı getirildi. İtalya’nın kuzeyindeki şehirlerin çoğunda ilk ve orta öğrenim ile üniversiteler tatil edilirken sinema ve tiyatro salonları kapatıldı, maçların birçoğu ertelendi. Yapılacak maçların da seyircisiz oynanması kararlaştırıldı.

Diğer yandan kiliselerde yapılan ritüeller ve ibadetler de askıya alınarak inananların internet üzerinden ibadete davet etmesi istendi. Düğünler ve cenaze merasimlerinin sadece yakın akraba ile sınırlı tutulması yönünde kısıtlama getirildi. İtalya’da herkes halen virüsün yayılmasına “ilk sebep olan hastanın” kim olduğunu araştırıyor. Virüsler konusunda uzman doktorlardan bazıları da İtalya’da vakaların başlamasının ardında olan kişinin Çin kökenli olduğundan şüphe ediyorlar.

İtalya’nın kuzeyindeki havalimanları, birçok uçuşun iptal edilmesinin ardından her gün daha da ıssız hale geliyor. Yolculara uygulanan sıkı sağlık kontrolleri nedeniyle kuzey vilayetlerinden gelen trenlerde saatlerce gecikmeler yaşanıyor.

Son günlerde Avrupa ülkelerinde kaydedilen salgın vakalarının çoğu kuzey İtalya kaynaklı. Komşu ülkeler tarafından tecrit edilmekten endişelenen İtalyanlar birkaç gün önce Çinliler hakkında söylediklerini şimdi komşularının kendilerine söylediğini belirtiyorlar.

Krizin ortaya çıktığı günden bu yana yardımcılarının 3 saatten fazla uyumadığını söyleyen İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, koronavirüsün Avrupa’nın üçüncü ekonomik gücünün endüstriyel işleyişini sekteye uğratmasıyla ortaya çıkacak ekonomik bir kabusun virüs salgınından daha hafif olmayabileceği uyarısında bulundu.

İtalya’da turizm sektörü gayri safi milli hasılanın yüzde 5’ini oluşturuyor. Veneto gibi bölgelerin temel gelir kaynağı olan turizm gelirleri yüzde 40 oranında düşüş gösterdi. Bir buçuk milyondan fazla ziyaretçi çeken, 40 milyar dolardan fazla gelir sağlayan ve dünyada kendi türünün en önemlisi olarak bilinen Milano Fuarı’nın mobilya ve tasarım salonları da iptal edildi.

Avusturya ve İsviçre, İtalya’dan gelen trenleri ve otobüsleri son derece sıkı sağlık önlemlerine tabi tutuyor. İngiltere, Macaristan ve Ürdün; İtalya’dan dönen bütün yolculara karantina uyguluyor. Fransa Başbakanı Édouard Philippe’in son iki gün içinde ülkesinin İtalya sınırını kapatacağını 10 defadan fazla tekrar etmesinin kabul edilemez olduğu, AB içinde bu tür önlemler almanın bilimsel ve yasal geçerliliğinin olmayacağı kaydedildi.  

Kuzey vilayetlerini ziyaret eden turistlerin taşıdığı virüsün yayılmasıyla birlikte İtalya’dan gelen haberler dünyada korkunun artmasına neden oluyor. Çin, salgının hızlı yayılımı konusundaki suçu ve sorumluluğu merkezi ve bölgesel kuruluşların üzerine atan İtalyan yönetimini “yavaş tepki vermekle” eleştiriyor. İtalya’da dün itibariyle 4 çocuğa bulaştığı tespit edilen virüsün sadece kalp, şeker ve solunum sistemi rahatsızlıklarından mustarip yaşlı insanları etkilediği söylentisi yayılmıştı.

Onlarca ülke vatandaşlarına İtalya’ya seyahat etmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Virüs uzmanları, virüsün “kafesten çıkmasından” sonra kontrol altına alınmasının aylar sürebileceği ve ikinci veya üçüncü nesil enfeksiyonlara dönüştüğünü belirtiyorlar.

İtalyan laboratuarları 24 saat aralıksız çalışıyor. Resmi kurumlarda görevli doktorların, güvenlik personelinin ve silahlı kuvvetlerin izin kullanması yasaklandı. İnsanlar sağlıklı olanları “masum”, virüse yakalananları ise “suçlu” olarak görüyor. Felakete dikkat çekmek ve baş etmede gereken ciddiyeti göstermek için seneler önce ABD’li ünlü aktör Rock Hudson’un AIDS’e yakalanarak yaptığı gibi ünlüler arasında “virüs ölümü” gerçekleşmesini bekleyenler var. Fakat korku ve paniğin pençesine düşülmeyerek hayatın normal seyrinde devam etmesi yönündeki görüşler de halen yüksek perdeden dillendiriliyor. Bir profesör öğrencilerine yazdığı mesajda “Sosyal hayatınızı virüsten kurtarın” çağrısı yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya