Trump, koronavirüsü ile mücadele için Mike Pence'i görevlendirdi

Trump, koronavirüsü ile mücadele için Mike Pence'i görevlendirdi

Perşembe, 27 Şubat, 2020 - 07:30
Washington/İHA

ABD Başkanı Donald Trump, hükümete koronavirüsü salgınını ile ilgili artan eleştiriler üzerine ülke genelinde hastalığı koordine etmek üzere Başkan Yardımcısı Mike Pence'i görevlendirdiğini açıkladı.

ABD Başkanı Trump, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsü salgını ile ilgili mücadele ettiklerini, virüsün ABD için hala çok düşük bir risk oluşturduğunu ifade etti. Trump ayrıca, Japonya'daki Diamond Princess yolcu gemisinde bulunan ve dezenfekte olmuş Amerikan vatandaşlarının ülkeye getirilerek karantina alındıklarını belirtti.


Mike Pence, sağlık görevlileriyle birlikte çalışacak

Trump, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, koronavirüsünün ülkede yayılması halinde ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını, virüsün ABD'ye karşı oluşturduğu riskin hala çok düşük olduğunu kaydetti. Washington'un vakalardaki artış karşısında hazırlıklı olduğunu ifade eden Donald Trump, virüsle ilgili mücadele konusunda gelen eleştiriler üzerine Başkan Yardımcısı Mike Pence'i görevlendirdiğini açıkladı. Mike Pence'in Trump'ın daha önce atamış olduğu koronavirüs görev gücü ile birlikte üst düzeyde sağlık görevlileriyle birlikte çalışacağı kaydedildi.

Trump yaptığı açıklamada, ülke genelinde koronavirüsü ile ilgili uygun hale getirilen hastanelerin bulunduğunu, insanların güvenli bir şekilde tutulabileceği karantina alanlarının olduğunu belirterek, "Salgının yayılması halinde ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" dedi. Trump, "Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, koronavirüs ile ilgili mücadele etmek için çok çalışıyor" ifadelerini de kullandı.


Virüsle mücadelede fon talebi

Kongre'den korona virüsü ile ilgili mücadele edilmesi için 2.5 milyar dolar fon talep ettiklerini ve daha fazlasına da ihtiyaçlarının olabileceğini belirten Trump, "Koronavirüsü ile ilgili 15 hastamız var ve bazıları iyileşiyor" dedi. Trump, belli bir noktada İtalya, Japonya ve Güney Kore'ye seyahatlerine yönelik kısıtlamalar getirebileceklerini ancak şu an için bunun doğru bir zaman olmadığını düşündüğünü vurguladı.

Öte yandan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ABD genelinde 57 teyit edilmiş koronavirüsü vakası bulunduğunu ve bu sayının artmasından endişe duyulduğunu açıklamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya