Yeni Delhi'de Hindular ile Müslümanlar arasındaki şiddet olaylarında en az 35 kişi öldü

Yeni Delhi'de Hindular ile Müslümanlar arasındaki şiddet olaylarında en az 35 kişi öldü

Perşembe, 27 Şubat, 2020 - 09:15
Fotoğraf (AFP)
Yeni Delhi / Şarku’l Avsat

Hindistan’da tartışmalı vatandaşlık yasasıyla ilgili çıkan şiddet olaylarında, Pazar gününden bu yana en az 35 kişi öldü, en az 200 kişi yaralandı.

Guru Tech Bahadur Hastanesi müdürü Sunil Kumar yaptığı açıklamada hastanelere 189 yaralının taşındığını, yaralıların 60’ının ateşli silahla vurulduğu belirtti. Yeni Delhi'nin kuzeybatısındaki Guru Teg Bahadur Hastanesi’nden Dr. Rajesh Karla, ölümlerin çoğuna ateşli silahların neden olduğunu aktardı. Tıbbi amir Kishore Seneg, AFP’ye yaptığı açıklamada, Guru Teg Bahadur Hastanesi'nde 22 kişi, Luke Nayak Hastanesi'nde de 5 kişinin öldüğünü doğruladı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi olayların ardından ilk kez yaptığı açıklamada, vatandaşlara sûkunet çağrısında bulundu.

Hindistan Ulusal Kongresi Başkanı Sonia Gandhi, Başbakan Narendra Modi'nin Bharatiya Janata Partisi’ndeki (BJP) Hindu milliyetçilerin, nefret ve korku söylemlerini yaydığını belirterek ‘’nefret siyasetine son verilmesi’’ çağrısında bulundu. Gandhi ayrıca İçişleri Bakanı Amit Şah’ı şiddet olaylarının arkasında durmakla suçladı.

Hindistan basınında yer alan olaylarda, protestocu Müslümanlarla silahlı Hindu milliyetçiler arasında çatışmalar çıktığı aktarılıyor. Video kayıtlarında ‘Yaşasın Tanrı Ram’ diye slogan atan silahlı grupların Yeni Delhi’nin banliyölerinde Müslümanlara saldırdığı görülüyor. Başkente on kilometre mesafede olan doğu banliyölerinde genelde fakir göçmen işçiler yaşıyor. Hindu gruplar buradaki bir mescidi yakarak minaresine Hindistan bayrağı çekti. Video kaydında, üç kişinin minareye tırmanarak hoparlörü kırdığı ve kalabalığın tezahüratları eşliğinde minareye Hindistan bayrağı çektiği görüldü. Yerel basın bazı araç ve evlerin yakıldığını, ayrıca üç gazeteciye de saldırıldığını aktardı.

Yeni Delhi Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Mandeep Singh Rinjhawa olaylara karışan 106 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Öte yandan AFP’ye konuşan bir emniyet yetkilisi, polisin tüm çabasına rağmen, olaylara müdahalede yetersiz olduğunu ve bir an önce ordunun müdahil olması gerektiğini söyledi. Çok sayıda şiddet olayı çağrısı aldıklarını bildiren yetkili, ‘’Telefonda panik halinde bizi arıyorlar, ama yapabileceğimiz bir şey yok’’ dedi. Fransız basınında bir gazeteci, göçmen işçilerin şiddet olaylarından kaçarak şehri terk ettiklerini bildirdi. Kumaş işçisi bir göçmenin, ‘’ Yapacak bir şey yok, gitmeliyiz, burada kalırsak öleceğiz, silahla ateş ediyorlar’’ ifadelerini aktardı.


Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Twitter'da yayınladığı mesajında; ‘’Barış ve kardeşlik ahlakımızın temelini oluşturur. Delhi’deki kardeşlerimi ve kız kardeşlerimi barışı ve kardeşliği korumaya çağırıyorum. Umarım en kısa sürede durumlar normale döner’’ ifadelerini kullandı.

Vatandaşlık Düzenleme Yasası, Hindistan Parlamentosu tarafından kabul edilmiş ve 13 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind’in imzasıyla yürürlüğe girmişti. Yasa, Afganistan, Bangladeş ve Pakistan'dan gelen ve Budist, Sih, Jain, Parsi, Hindu ve Hristiyanlık dinlerine mensup yasa dışı göçmenlere vatandaşlık yolunu açarken, aynı sınıftaki Müslümanları kapsam dışı bırakıyor. Muhalefet söz konusu yasanın Başbakan Modi’nin Hindu milliyetçi politikalarının bir parçası olduğunu belirtiyor. Vatandaşlık Düzenleme Yasası, Hindistan'ın çeşitli eyaletlerinde 9 Aralık 2019'dan bu yana protesto ediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Salı günü Hindistan’a gerçekleştirdiği iki günlük resmi ziyaretini tamamladı. Trump’ın ziyareti protesto gösterileri ve şiddet olaylarının gölgesinde kaldı. Ahmedabad kentinde binlerce kişiye hitap eden Trump, Hindistan’daki kültürel ve dini çoğulculuğa övgüde bulundu. Şiddet olayları hakkında yorum yapmayan Trump, ‘’Bazı olayları duyduk ancak araştırmadık, bu Hindistan’ı ilgilendiren bir meseledir’’ dedi. Trump, Hindistan’ın ABD’nin Asya’daki önemli bir müttefiki olduğunu ve Başbakan Modi’nin din özgürlüğüne saygılı olduğundan emin olduğunu sözlerine ekledi.

Hindistan’daki şiddet olaylarının daha da büyümesinden endişe ediliyor. 1.3 milyar nüfusu bulunan Hindistan’da 200 milyon Müslüman yaşıyor. Başbakan Narendra Modi'nin Bharatiya Janata Partisi (BJP) ikinci dönemi kazandığından bu yana, Müslüman çoğunluğa sahip Keşmir’in özerkliğini kaldırdığını ilan etmişti. Modi aksini iddia etse de Hindistan’ın tümünü ‘Hindulaştırma’eğilimleri sergiliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya