​Etiyopya heyeti yarın Washington’da düzenlenmesi planlanan Nahda Barajı toplantısına katılmayacak

​Etiyopya heyeti yarın Washington’da düzenlenmesi planlanan Nahda Barajı toplantısına katılmayacak

Çarşamba, 26 Şubat, 2020 - 15:15
Nahda Barajı (Arşiv)
Hartum/Ahmed Yunus

ABD’nin başkenti Washington’da yarın Mısır, Etiyopya ve Sudanlı yetkililerin katılımlarıyla bir toplantının yapılması planlanıyor. Toplantıda, Nahda (Rönesans) Barajı ile ilgili nihai bir anlaşmanın imzalanması beklenirken, taraflar arasındaki sorunların çözülmesi hedefleniyor.

Şarku’l Avsat’ın haberine göre, Etiyopyalı heyetin söz konusu toplantıya katılmayacağı belirtildi. Kaynaklar, bunun sebebinin  Wasshington’da düzenlenecek toplantı sırasında anlaşmaya varılması halinde imzalanacak anlaşma olduğunu öne sürüyor. Toplantı sırasında atılacak imzanın  Etiyopya'nın Başbakanı Abiy Ahmed Ali’nin seçim kampanyasını etkileyeceği görüşü hakim. Kaynaklar, bu sebeple heyetin Washington’da düzenlenecek toplantıya katılamayacağını söyledi.

Sudan Sulama ve Su Kaynakları Bakanı Yasir Abbas önceki gün yaptığı açıklamada, bahsi geçen  tarafların ABD Hazine Bakanlığı tarafından sunulan taslak bir anlaşma aldığını,  Dünya Bankası himayesinde 27 Şubat’ta  Washington gerçekleşmesi planlanan toplantıda Nahda Barajı’nın doldurulması ve işletilmesi gibi bir anlaşmanın yapılacağı belirtildi.

Diğer yandan kaynaklar, Yasir Abbas’ın heyetinin yarın düzenlenmesi planlanan toplantıya katılması için dün akşam ülkeden ayrıldıklarını bildirdi.

Üç ülke arasında devam eden müzakereler, ABD ve Dünya Bankası gözetiminde gerçekleştiriliyor. ABD ve Dünya Bankası geçtiğimiz Kasım ayından bu yana, 8 yıldan fazla süredir devam eden ve çıkmaza giren müzakereleri kurtarmaya çalışıyor. Sürmekte olan müzakereler, su krizinden kaçınmak için barajın doldurulması ve işletilmesi ile ilgili kurallar üzerinde anlaşmaya varılmasını amaçlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya