Koronavirüs küresel bir salgına dönüşürse ne olur?

Koronavirüs küresel bir salgına dönüşürse ne olur?

Çarşamba, 26 Şubat, 2020 - 17:30
Koronavirüs küresel bir salgına dönüşürse, vatandaşlar maske takmak zorunda kalacak (Reuters)
Pekin/Şarku’l Avsat

Çin’in ardından İran, Japonya, Güney Kore ve İtalya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle can kayıpları ve tespit edilen vakaların hızla artması, virüsün küresel bir salgın haline geleceğine ilişkin korkuları artırdı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs vakalarındaki ani artışın çok rahatsız edici olduğunu söyleyerek, yine de kontrol altına alınabileceğini belirtti.

WHO Genel Müdürü, olası bir küresel salgına hazırlanmak için tüm ülkelerin mümkün olan her şeyi yapması gerektiğine de dikkat çekti.

İngiltere merkezli The Guardian gazetesi, virüsün bir salgına dönüşmesinin ne anlama geleceği ve ülkelerin bu durumda ne tür önlemler alması gerektiğini içeren bir haber yayımladı.


Salgın nedir ve ne zaman ilan edilir?

Salgının hastalığın ciddiyeti ile ilgisi yok. Bu aha çok bulaşıcı olması ve yayıldığı coğrafi konumun boyutuyla ilgili.

WHO’ya göre bir hastalık veya virüs, dünya çapında yayıldığında ve insanlar buna karşı çok az bağışıklığa sahip olduğunda bu bir salgın olarak ilan edilir.

Koronavirüs, patlak verdiği Çin’in ardından kısa sürede Asya, Avrupa ve Ortadoğu'da 30 ülkeye yayıldı. Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla şehirler ve kasabalar karantinaya alındı.

WHO özellikle yoksul ülkelerin risk altında olduğu konusunda uyardı.


Koronavirüsün küresel bir salgın olarak ilan edilmesi ne anlama geliyor?

Queensland Menzies Sağlık Enstitüsü’nde Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Direktörü Profesör Nigel McMillan, koronavirüsün küresel bir salgın olarak ilan edilmesinin, bu dönüm noktasına hazırlanmak için bir takım adımlar atılması gerektireceğini söyledi.

Seyahat yasakları ve sınırları kapatmanın krizi kontrol altına almak için yeterli olmayacağına dikkat çeken McMillan,“Bu durumda alınacak önlemler arasında, insanlara maske ve el dezenfektanları gibi kişisel koruyucu ekipmanların dağıtılması ve bunları kullanmaya zorlama geliyor. Bunun yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerindeki hastanelerde tüm tıbbi malzemelerin sağlanması ve çok sayıda hastaya bakabilecek alt yapının hastanelerde oluşturulması gerekiyor. Alınması gereken önlemler arasında vatandaşların kalabalıktan kaçınmaları, uzaktan çalışmaları ve nefes almada zorluk çekme veya yüksek ateş gibi belirtiler yaşamaları halinde evlerinde kalmaları konusunda eğitilmesi de yer alıyor” açıklamasında bulundu.

Çin'de koronavirüs nedeniyle can kaybı 2 bin 715’e, toplam vaka sayısı ise 78 bin 64’e yükseldi.

Çin dışındaki ülkelerde ise koronavirüs nedeniyle 40'tan fazla ölüm ve 2 bin 700 vaka tespit edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya