​Hindistan'daki olaylar Trump'ın ziyaretine gölge düşürdü

​Hindistan'daki olaylar Trump'ın ziyaretine gölge düşürdü

Çarşamba, 26 Şubat, 2020 - 12:30
Yeni Delhi / Şarku’l Avsat

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de güvenlik güçlerinin korumasındaki Hindu milliyetçileri ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda 20 kişi öldü, 189 kişi de yaralandı.

Hint polisi tarafından yapılan açıklamada, Yeni Delhi’de 20 kişinin öldüğü, 189 kişinin yaralandığı, Hindu ve Müslüman gruplar arasında yaşanan çatışmaların, ABD Başkanı Donald Trump’ın Hindistan ziyaretine gölge düşürdüğü belirtildi.

Hindistan’ın yeni vatandaşlık yasasına karşı iki aydan daha uzun süredir devam eden protestoların başlamasından bu yana, geçtiğimiz hafta sonu şiddetlenen çatışmalar Yeni Delhi’nin şahit olduğu en kötü ve en kanlı şiddet eylemlerine dönüştü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Yeni Delhi’de Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya geleceği alanın birkaç kilometre uzağında, şehrin kuzeydoğusundaki çeşitli bölgelerde yeni şiddet olayları patlak verdi.

Yeni Delhi Emniyet Genel Müdürü Anil Kumar Mittal, Pazartesi gününden bu yana çıkan çatışmalarda 180'den fazla kişinin yaralandığını belirterek, “Olaylarda en az dokuz sivil ve polis memurunun öldürüldüğünü” belirtti.

Yeni Delhi İtfaiyesi Şefi Atul Garg, şehirde yaşanan protestolar sebebiyle itfaiye ekiplerinin dün (25 Şubat) 12’den fazla yangın ihbarı aldığını belirtti. Şef yaptığı açıklamada, “İtfaiye arabalarımızın yangınların olduğu alanlara girmesinin engellenmesi üzerine polis desteği istedik. Durum çok kötü.” ifadelerini kullandı. Yetkili, şiddet olaylarının yaşandığı yerlerde toplanmayı yasaklayan acil durum yasasına rağmen, dünden beri yaşanan olaylarda herhangi bir azalmanın olmadığını da sözlerine ekledi. Ayrıca, protestocuların bir itfaiye aracına ateş açması sonucu birkaç itfaiyesinin yaralandığını belirtti.

Hindistan’daki yerel televizyon kanallarında, araç lastiği pazarından önce dumanların yükseldiği, ardından yangınların çıktığı görüntüleri yer aldı. Şarku'l Avsat'ın Reuters haber ajandsından aktardığı habere göre Yeni Delhi'nin kuzeydoğusundaki bölgelerde, sokaklarda sopa ve taş taşıyan kalabalıkların görüldüğü kaydedildi.

Guru Teg Bahadur Hastanesi’nde tıbbi gözlemci olan Dr. Rajesh Kalra, “Hala yaralılar geliyor” dedi. Dr. Kalra, dünkü olayların bazı kurbanlarının kurşunla vurulmanın yanı sıra kesici aletle de yaralandığına dikkat çekti.

Başkent Yeni Delhi, halkları ağırlıklı olarak Müslümanlardan oluşan üç komşu ülkede bulunan gayrimüslimlerin Hint vatandaşlığı almalarını kolaylaştıran kanuna karşı yapılan protestoların merkezi.

Yaşanan olaylar, Modi ve liderliğini yaptığı Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP), Hindistan’ın laik geleneklerini baltaladığı suçlamalarına yol açtı. BJP tarafından yapılan açıklamada ise 200 milyondan fazla nüfusuyla Hindistan’ın en güçlü azınlığı olan Müslümanlara karşı partinin herhangi bir önyargısının bulunmadığı iddia edildi. Oysa BJP'nin silahlı gençlik kolları olan  “Hindistan Gönüllü Organizasyonu (Rashtriya Swayamsevak Sangh RSS) Hindutva adlı Aryan ırkını üstün gören faşist ideolojiyi savunuyor. Yaşanan şiddet olaylarında RSS mensuplarının rol aldığı belirtiliyor.  

Diğer yandan kanuna karşı çıkanlar iki aydır Yeni Delhi’de protestolar düzenliyor ve grev yapıyorlar.

Hindistan'ın çeşitli eyaletlerinde 31 Aralık 2014'ten önce ülkeye giren gayrimüslim göçmenlere vatandaşlık verilmesine imkan tanıyan ancak aynı durumdaki Müslümanları bu kapsamın dışında tutan düzenleme, 9 Aralık 2019'dan bu yana protesto ediliyor.

Vatandaşlık Yasası'ndaki değişikliğe karşı ülke çapında düzenlenen gösterilerde, protestocularla polis arasındaki çatışmalarda, 19'u Uttar Pradeş'te olmak üzere 25 kişi hayatını kaybetmişti.

Yürürlüğe giren kanun kapsamında özellikle Pakistan, Bangladeş ve Afganistan'da dini baskıdan kaçan Budist, Sih, Caynist, Parsi Zerdüşti, Hindu ve Hristiyanlar kimliklerini ve Hindistan'da 6 yıldan uzun süredir yaşadıklarını kanıtlamaları halinde vatandaşlık elde edebilecek, aynı pozisyondaki Müslümanlar ise kapsam dışında tutulacak.

Yasa, dünyada en çok Müslüman nüfusa sahip ikinci ülke olan Hindistan'da, 200 milyon Müslüman'ı ikinci sınıf vatandaş haline getirmek ve birçoğunu vatansız bırakmak için atılan bir adım olarak değerlendiriliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya