​Iraklılar maskelerle protestolara devam ediyor

​Iraklılar maskelerle protestolara devam ediyor

Çarşamba, 26 Şubat, 2020 - 12:30
Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda koronavirüse karşı korunmak için maske takan göstericiler (Reuters)
Bağdat/Fadıl en-Neşmi

Irak’ın başkenti Bağdat’ın yanı sıra güney ve orta kentlerde meydana gelen sağanak yağışlara ve ülkeye giren koronavirüsün oluşturduğu sağlık tehdidine rağmen binlerce Iraklı vatandaş daha önce ilan ettikleri taleplerin karşılanması ve yeni hükümeti kurma görevinin Muhammed Tevfik Allavi’ye verilmesine yönelik tepkilerini dile getirmek için dün meydanlarda protestolarına devam etti.

Meydanındaki göstericilerin talepleri arasında, parti müdahalelerinden uzak bir hükümetin kurulması, göstericilerin katillerinin adalete teslim edilmesi, parlamentonun bir an önce feshedilmesi, erken seçim tarihinin belirlenmesi ve yeni seçim yasasının oylanarak Cumhurbaşkanı’na gönderilmesi bulunuyor.

Bağdat’ın uzak semtlerinden ve çevre illerden gelen binlerce gösterici başkentte bulunan Tahrir Meydanı ve sokaklarda devrime destek sloganları atarken, iktidar ve partilerine yönelik tepkisini dile getirdi. Çok sayıda göstericinin ülkede vaka sayısı giderek artan koronavirüs salgınından korunmak amacıyla maske taktığı görüldü.

Irak’ın güneyindeki Zikar vilayetinin kent merkezi Nasıriye’de de öğrencilerin katılımıyla binlerce kişi El-Halbubi Meydanı’na akın etti.

Nasıriye’deki kaynaklardan edinilen bilgiye göre, göstericiler, hükümetin taleplerine kulak vermemesine tepki olarak El-Behve kavşağında ve El-Hadarat Köprüsü’nde lastik yakarak yolları trafiğe kapattı.

Divaniye kentinden gazeteci Meysem eş-Şabbani, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, kentte devam eden sağanak yağışa rağmen göstericilerin meydanları terk etmediğini belirtti. Aynı durum Babil, Vasıt ve Kerbela şehirlerinde de yaşandı.

Nasıriye dışında diğer kentlerde yol kesme eylemi düzenlenmedi. Ayrıca göstericiler ile güvenlik güçleri arasında ciddi bir gerilim yaşanmadı.


Editörün Seçimi

Multimedya