​Suudi Arabistan: İran destekli terörist milisler bölgenin güvenliğini tehdit ediyor

​Suudi Arabistan: İran destekli terörist milisler bölgenin güvenliğini tehdit ediyor

Salı, 25 Şubat, 2020 - 14:45
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında, başkent Riyad’daki Yemame Sarayı’nda bugün Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Silahsızlanma Konferansı'nda ifade edildiği gibi, İran rejiminin desteklediği terörist milislerin taşıdığı tehdidin artmasıyla Körfez bölgesindeki Arap ülkelerinin güvenliğini tehdit eden tehlikeler hakkında duyulan endişe vurgulandı.

İran rejiminin, Suudi Arabistan’daki sivil bölgeleri hedef alarak terör faaliyetlerini sürdürdüğü hatırlatılarak, uluslararası toplumun bu düşmanca eylemlere karşı sessizliğine dikkat çekildi.

Silahsızlanma, bölgenin istikrara kavuşturulması, uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasına yönelik çabalara verilen desteğin altı çizilerek, Tahran'ın 2015 nükleer anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini azaltmaya devam etmesinin, nükleer programının asla barışçıl olmadığının bir kanıtı olduğu da ifade edildi.

Kral Selman, toplantının başında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı görüşme ve eSwatini (eski Swaziland) Kralı 3. Mswati’ye gönderdiği mektup hakkında bakanlara bilgi verdi.

Bakanlar Kurulu, Kral Selman’ın, kalkınma ve ekonomik çeşitlendirme çabalarını sürdürme ve  küresel enerji pazarındaki lider konumunu artırma konusundaki kararlılığına övgüde bulunarak, El Şarkiye’de (Doğu Bölgesi) keşfedilen devasa büyüklükteki doğal gaz sahası el-Cafura’nın geliştirilmesi için onay verilmesi konusunu ele aldı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın başkanlığındaki Hidrokarbon Kaynakları Yüksek Komitesi toplantısında görüşülen,  170 kilometre uzunluğunda ve 100 kilometre genişliğindeki doğal gaz sahasına ilişkin geliştirme planları değerlendirildi.

Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, Veliaht Prens’in, söz konusu alanın geliştirilmesi için yerel endüstri, enerji, tuzlu suyu arındırma, madencilik alanlarına yatırım yapılmasını içeren emrine övgüde bulunulduğunu bildirdi. 

Şebane’ye göre bu adımın, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu tarafından belirlenen kalkınma hedefleri ile uyumlu olacağına dikkat çekilerek, Enerji Bakanlığı ve Saudi Aramco’nun yeni enerji stratejisinde gösterdiği büyük çabalara, keşif ve üretimde üstlendiği öncü role övgüde bulunuldu.

Birleşmiş Milletler’in (BM), Suudi Arabistan ve Rusya'dan gelen fonlarla 2020-2021 yılları arasında Orta Asya bölgesindeki terör ve organize suçun yanı sıra küçük ve hafif silahların yasadışı ticaretiyle mücadeleyi amaçlayan ortak projesine değinildi.

Toplantıda, G20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının Riyad’da düzenlenen ilk toplantısında, büyüme potansiyelini artırmak için yapısal reformlar uygulamakla birlikte güçlü ve sürdürülebilir büyüme için mevcut tüm politika araçlarını kullanma taahhüdünün teyit edilmesi gibi ele alınan konular hakkında bildi aldı.

Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyi'nin 43. oturumunda ifade edildiği gibi Suudi Arabistan’ın insan hakları alanındaki çabaları ve reformlarına vurgu yapıldı.

Suudi Arabistan söz konusu oturumda, Filistin halkının kendi kaderini tayin etme hakkı konusundaki sabit tutumunu dile getirerek, Arakanlı Müslüman azınlığına yönelik ihlalleri kınamıştı. Meşru Yemen hükümeti ve halkına Husi milisler ile mücadelelerinde verdiği desteği vurgulamış, Suudi Arabistan’ın nerede olurlarsa olsunlar insanların güvenliği, istikrarı ve refahı için insani yardım sağlamaya devam edeceğinin altı çizilmişti.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan’ın içişlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya