​Suudi Enerji Bakanı: OPEC+ ülkeleri koronavirüsü hafife almamalı

​Suudi Enerji Bakanı: OPEC+ ülkeleri koronavirüsü hafife almamalı

Salı, 25 Şubat, 2020 - 14:30
Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman (AFP)
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, petrol üreticisi ülkelerin (OPEC+) yeni tip koronavirüs salgınını hafife almaması gerektiğini söyleyerek, OPEC+ grubu üyelerinin sorumlu ve duyarlı birer petrol üreticisi olduğuna ilişkin güvenini dile getirdi.

Bloomberg’e göre Suudi Bakan, “OPEC + petrol üretimini azaltma anlaşmasının uzatılıp uzatılmayacağına henüz karar vermedi” dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin üretim kesintisi politikalarını değerlendirmek üzere gelecek hafta Viyana'da toplanması planlanıyor.

OPEC üyelerinin birbirleriyle temas halinde olduklarını belirten Bakan, OPEC Genel Sekreteri’nin de söz konusu toplantıya katılacağı bilgisini verdi.

OPEC ve OPEC+ çatısı altındaki teknik heyet, bu ayın başlarında koronavirüsün patlak vermesi nedeniyle yaşanan ham petrol kaybını telafi etmek için petrol üretiminde kesintinin günlük 600 bin varil artırılmasını önerdi.

Konuya değinen Suudi Bakan, Moskova ile görüşmelerin devam ettiğini ve Riyad'ın OPEC+ grubu üyeleriyle olan ortaklığına güvendiğini ifade etti.

Petrol fiyatları dün yüzde 4 oranında düştükten sonra bugün hafif yükselişe geçti.

Brent ham petrol, GMT 04.36 itibariyle yüzde 0.64 artarak 56,49 dolara yükseldi. ABD hafif petrolü ise yüzde 0.3 artarak 51.60 dolardan işlem gördü.

Avrupa ve ABD hisse senetleri de 2016 ortasından bu yana en büyük kaybı yaşadı.

Saudi Aramco CEO'su Emin en-Nasır, dün Reuters’a verdiği demeçte, koronavirüsünün petrol talebi üzerindeki etkisinin kısa süreli olmasının ve tüketim yılın ikinci yarısında artmasının beklendiğini dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya