Suudi Arabistan’da kabine revizyonu

Suudi Arabistan’da kabine revizyonu

Salı, 25 Şubat, 2020 - 16:45
Spor Bakanı Prens Abdulaziz bin Turki bin Faysal- Yatırım Bakanı Halid el-Falih- Turizm Bakanı Ahmed el-Hatib
Riyad/Salih ez-Zayed

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, üç kurumun bakanlığa dönüştürülmesi, üç yeni bakanlığın oluşturulması, iki bakanlığın birleştirilmesi ve üç bakanın görevden alınmasını öngören bir Kraliyet emri çıkardı.

Emire göre Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, Kamu Hizmetleri Bakanı Süleyman bin Abdullah Al-Hamdan ve Genel Yatırım Otoritesi (SAGIA) Başkanı İbrahim Abdurrahman el-Ömer’in görevden alındı.

Ticaret Bakanı Dr. Macid bin Abdullah el- Kasbi, kendi görevine ek olarak Enformasyon Bakanı’nın çalışmalarını yürütmekle görevlendirildi.

İskan Bakanı Macid bin Abdullah el-Hakil ise kendi görevine ek olarak, Belediye ve Köyişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Kamu Hizmetleri Bakanlığı’nın, Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’na dahil edilerek isminin İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı olarak değiştirilmesi öngörüldü.

Kraliyet emri, Ticaret ve Yatırım Bakanlığı’nın ikiye ayrılarak ‘Ticaret Bakanlığı’ ve Yatırım Bakanlığı’ olarak ikiye ayrılmasını, Genel Yatırım Otoritesi’nin Yatırım Bakanlığı’na dönüştürülmesini ve eski Enerji Bakanı Mühendis Halid el-Falih’in bu kurumun başına bakan olarak atanmasını kapsıyor.

Ayrıca, Spor Genel Otoritesi’nin Spor Bakanlığı adında bir bakanlığa dönüştürülmesi ve  Prens Abdulaziz bin Turki bin Faysal’ın bakan olarak göreve atanmasını da öngörüyor.

Emir, Turizm ve Ulusal Miras Genel Otoritesi’nin Turizm Bakanlığı adı altında bir bakanlığa dönüştürülmesini ve Ahmed el-Hatib’in bu bakanlığa atanmasını da kapsıyor.

Kraliyet emrine göre Muhammed el-Amil Bakanlar Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı, Dr. Munir ed-Desuki İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı ve Dr. Sami el-Hamud da Sanayi ve Maden Kaynakları Bakan Yardımcısı olarak atandı.


Editörün Seçimi

Multimedya