Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: İnsani ve kalkınma alanında önemli reformlar yaptık

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: İnsani ve kalkınma alanında önemli reformlar yaptık

Salı, 25 Şubat, 2020 - 13:45
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet (SPA)
Cenevre/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah yaptığı açıklamada, ülkesinin birden fazla eksende birçok olumlu gelişmeye tanıklık ettiğini ifade ederek, insani ve kalkınma alanına odaklanan öncü reformlar yaptıklarını dile getirdi.

Suudi Arabistan Krallığı’na ait heyete başkanlık eden Bakan Prens Faysal bin Ferhan’ın bu açıklamaları, dün Cenevre‘de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 43'üncü oturumu sırasında geldi. Bakan açıklamasında, ‘2030 Vizyonu’ kapsamında ülkesinin kadın haklarının güçlendirilmesi ve toplumdaki rolünün geliştirilmesi çabalarını sürdürdüğünü belirterek, bazı yürütme düzenlemelerinde yapılan önemli değişikliklerin, Dünya Bankası Grubu'nun göstergeleri ile uyumlu olduğunu ve desteklendiğini söyledi.

Prens Faysal bin Ferhan, Suudi Arabistan’da düzenlenecek G20’nin 21. yüzyılın zorluklarının üstesinden gelmeye odaklanacağına işaret ederek, çalışmalarda üç konuya odaklanılacağını aktardı. G20 Zirvesi sırasında odaklanılacak konulara değinen Bakan Ferhan, başta gençler ve kadınlar olmak üzere tüm bireylerin yaşama, çalışma ve gelişmelerini sağlayacak koşullar yaratacaklarını ve gezegenin korunması çabalarına destek verileceğini belirterek, uzun vadeli stratejiler belirleyerek yeni ufuklar açılacağını söyledi.

Suudi Bakan, Filistin halkının kendi kaderini belirleme hakkı dâhil, uluslararası toplumu, ‘işgal altındaki Filistin ve Arap bölgelerindeki insan haklarını koruma konusunda mümkün olan her şeyi yapmaya’ çağırdı.

Suudi Arabistan’ın son yıllarda radikalizm ve terörizmle mücadele etmek için büyük çaba gösterdiğini belirten Prens Faysal, bu tarz ideolojileri yok etmek için önlemler aldıklarını vurguladı.


Yemen konusu

Ülkesinin Yemen’e olan desteğinin sürdüğünü belirten Suudi Bakan, İran destekli terörist Husi milisler karşısında meşru hükümeti desteklediklerini, darbecilerin hükümet kurumları ve başkent Sana’yı işgal etmesinin Yemen’deki çatışmanın ana sebebi olduğunu söyledi. Bakan açıklamasında, terörün, yoğun nüfuslu şehirleri kuşatarak insani krize yol açtığını belirterek, Husilerin, Yemen’e yapılan sağlık ve insani yardımları önlediklerini, yardım ve ticari konvoyları yağmaladıklarını ve amaçlarına çocukları da dâhil ederek onları sivil kalkan olarak kullandıklarını ifade etti.

Suudi Arabistan’ın Yemen’de siyasi çözüme bağlı olduğunu vurgulayan bakan, bu çözümün, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Körfez girişimi, uluslararası diyalog ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 kararı olmak üzere üç referansa dayalı olduğunu hatırlattı.

Diğer yandan, üst düzey yetkililerle birlikte silahsızlanma konferansına katılan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, konferansın başarılı olması için her zaman destek vereceklerini söyledi.

Silahsızlanma konusunda tek taraflı müzakereler hususunda ülkesinin endişesini dile getiren Prens Faysal, Suudi Arabistan’ın konferansın şeffaf bir şekilde gözden geçirilmesini talep ettiğini söyledi. Bakan açıklamasında, ülkesinin silahsızlanma konusuna büyük önem verdiğini vurguladı.

Suudi Arabistan’ın kimyasal ve biyolojik silahları yasaklayan anlaşmaların uygulanması için ulusal bir organ kurduğuna dikkati çeken Dışişleri Bakanı, bu kurumun Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ile ilgili devletler arasında bağlantı kurduğunu dile getirdi.

Bakan açıklamasında, ülkesinin İran’ın desteklediği silahlı terör grupları ve milislere sağladığı destekle Körfez bölgesindeki Arap ülkelerinin güvenliğini tehdit eden hususlar konusunda endişe duyduğunu, İran rejiminin, bölge ülkelerindeki petrol tesislerini hedeflemek için bahsi geçen bu gruplara ileri askeri teknoloji sağladığını dile getirdi.


İran bölgedeki eylemlerini sürdürüyor

Suudi Bakan ayrıca, Saudi Aramco'nun Abkayk ve Hurays'ta bulunan petrol tesislerine yönelik yapılan saldırının, küresel petrol kaynaklarının güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtirken, Suudi Arabistan’ın atmış olduğu adımlar sayesinde petrol fiyatlarının keskin bir şekilde artması ve petrol tesislerinin zarar görmesinin engellendiğini aktardı. İran destekli darbeci Husi milislerce düzenlenen saldırıya atıfta bulunan bakan, uluslararası sessizlik sebebiyle İran’ın terörist faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Diğer yandan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, 27 Nisan’da New York’ta düzenlenecek olan Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nın (NPT) 2020 Gözden Geçirme Konferansı’na katılacağını söyledi.

Bakan dün Cenevre’de BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim ve bir dizi üst düzey yetkiliyle bir araya geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya