Iraklı Kürtlerden Allavi kabinesine destek için 3 şart

Iraklı Kürtlerden Allavi kabinesine destek için 3 şart

Salı, 25 Şubat, 2020 - 10:30
Erbil/Şarku’l Avsat

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileri, kurulması beklenen yeni hükümete güvenoyu vermek için 3 şart öne sürdü.

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve Parlamento Başkanı Revaz Faik’in yanı sıra Kürt partiler ve müzakere heyetindeki üyelerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda hükümeti kurma görevi verilen Muhammed Tevfik Allavi’nin oluşturduğu kabineye karşı Kürtlerin nasıl bir tavır alacağı hususu masaya yatırıldı.

Erbil'den Bağdat'a giden müzakere heyetinin üyesi Muhammed Sadeddin, bir dizi şartlarının olduğunu belirterek, bu şartlara müzakereler sırasında şifahi olarak onay verildiğini ancak Kürt tarafının bu şartların yerine getirileceğine dair güvence talep ettiğini belirtti.

Rudaw’ın aktardığına göre, Sadeddin, yeni kabineye güvenoyu vermek için söz konusu şartları şöyle sıraladı;

1- Kürt halkının anayasal haklarının korunması

2- Mali istihkakların korunması

3- Anayasanın 140’ıncı maddesinde yer alan bölgelerde (tartışmalı bölgeler) güvenlik durumunun normalleşmesi.

Sadeddin, yaptığı açıklamada, “Allavi bu şartlara şifahi yoldan (sözle) onay vermesine rağmen biz güvence istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Rudaw’da yer alan habere göre, Kürt taraflar ile Allavi arasında gerçekleşen müzakere maratonu neticesinde, Kürtlerin payına 4 bakanlığın düştüğü, 3’ünün Kürtlerin onayından geçmesi gerektiği, 1’inin de Allavi tarafından seçileceği belirtiliyor. Haberde, Allavi’nin Kürt heyete şu isimleri önerdiği aktarıldı;

- Ticaret Bakanlığı’na Adil Kerim

- Adalet Bakanlığı’na Rüzgar Muhammed Emin

- Maliye Bakanlığı’na Şevan İbrahim Taha

Sonuncu bakanlığın ise yeni kabineyle birlikte kurulacak olan Devlet Bakanlığı olduğu iddia ediliyor. Ancak bu bakanlığa kimin atanacağı Allavi’nin kararına bağlı olacak.

Parlamento İkinci Başkan Yardımcısı ve Kürtlerin temsilcisi olan Beşir

Haddad, önceki gün yaptığı açıklamada, “Muhammed Allavi artık Kürtlere karşı daha esnek davranıyor. Bazı tutumlarından geri adım attı. Bu iyi bir gelişme. Allavi’nin 2003’ten bu Irak’taki mevcut ortaklığı sarsmamasını ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya