​Suudi Arabistan'tan Fas'a Batı Sahra desteği

​Suudi Arabistan'tan Fas'a Batı Sahra desteği

Salı, 25 Şubat, 2020 - 08:00
Şûra Meclisi Başkanı Abdullah Bin Muhammed b. İbrahim Âl Şeyh
Ramallah/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Şûra Meclisi Başkanı Abdullah Bin Muhammed Bin İbrahim Âl Şeyh bir dizi görüşme için Fas'ı ziyaret ediyor. Âl Şeyh Suudi Arabistan'ın Batı Sahra konusunda Fas ile dayanışma halinde olduğunu ifade etti.

Fas Temsilciler Meclisi Başkanı Habîb el-Mâlikî, ülkenin başkenti Rabat’ta yaptığı açıklamada, parlamenter diplomasinin Fas ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde önemli bir rol üstlenmeye istekli olduğunu belirtti.

Fas Temsilciler Meclisi adına yaptığı açıklamada el-Mâlikî, Suudi Arabistan Şûra Meclisi Başkanı Abdullah Bin Muhammed Bin İbrahim Âl Şeyh ile yaptığı görüşmenin ve iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin Arap ülkelerin arasındaki ilişkilere yeni bir nefes olacağını ve yirmi birinci yüzyılın zorluklarıyla yüzleşmek için aradaki güveni tazeleyeceğini belirtti.

Fas Temsilciler Meclisi Başkanı bu görüşme sırasında, iki yasama kurumu arasındaki iyi ilişkilere ve her iki ülke parlamenterlerinin düzenli ziyaretlerine dikkat çekti.

Mâlikî, Fas ve Suudi Arabistan krallıkları arasında karşılıklı saygı ve samimi kardeşliğe dayanan seçkin ilişkiye, Kral VI. Muhammed ile Kral Selman Bin Abdulaziz Âl Suud’u birleştiren güçlü ilişkiyi vurguladı.


Batı Sahra konusunda Riyad-Rabat dayanışması

Mâlikî, Suudi Arabistan Krallığı’nın, Fas’ın toprak bütünlüğü konusundaki tutumunu ve bu konuda verdiği desteği takdir ederek, “Fas Krallığı’nın toprak bütünlüğüne ve Fas Sahrası (Batı Sahra) üzerindeki yapay çatışmaya ve özerklik girişimine karşı nihai bir çözüm bulmak için bölgesel ve uluslararası düzeyde verdiğiniz açık ve sürekli desteğiniz için teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.


İki ülke arasında ulaşım imkanları arttırılacak

Bakan, Fas ve Suudi Arabistan arasındaki hava ve deniz bağlantısını güçlendirmenin önemine dikkat çekerek, işbirliği için çok çeşitli ve büyük imkanların mevcut olması nedeniyle iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin artırılması çağrısında bulundu.

Diğer taraftan, Suudi Arabistan Şûra Meclisi Başkanı, iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin önemini vurguladı. Başkan, “İki ülke arasındaki ilişkiler her düzeyde derinleşmiş durumdadır ve onları daha da geliştirmek istiyoruz.” dedi. Özellikle Fas Krallığı’nın aile turizmi çerçevesinde önemli imkanlara sahip olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki turizm kapasitesini artırmak için muazzam fırsatların olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Nâsır Burita da dün (24 Şubat) Suudi Arabistan Şûra Meclisi Başkanı ile görüşmeler gerçekleştirdi.


Batı Sahra sorunu

17. yüzyılda bölgede hâkimiyet kuran Alevi hanedanından sonra Fas bu bölgede hâkimiyet kurdu. Ancak 1884 yılında İspanya Batı Sahra'yı eline geçirdi ve burada bir vilayet kurmayı başardı.

1975 yılında İspanya’nın bölgeden çekilmesinden sonra Batı Sahra Fas, Moritanya ve Polisario tarafları arasında paylaşılmaya başlandı. Fas İspanya’nın bıraktığı Batı Sahra bölgesinin sömürge öncesi kendisinin parçası olduğunu belirterek sömürge sonrası da Fas'a iade edilmesi gerektiğini savunuyor.

Fas'ın, 1975 yılında eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra'yı topraklarına katmasının ardından Cezayir'in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario Cephesi ile Fas yönetimi arasında gerginlik başladı.

Polisario Cephesi, 1991 yılında BM ara buluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu. Ateşkes anlaşmasından bu yana Batı Sahra'nın statüsüyle ilgili görüşmeler yapılsa da henüz başarıya ulaşamadı.

Fas bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunurken, Polisario Cephesi ise Batı Sahra'nın bağımsız devlet olduğunu ileri sürüyor ve kendi kaderini belirlemek için referandum yapılmasını istiyor.

Batı Sahra'dan on binlerce sığınmacıyı topraklarında barındıran Cezayir de referandum önerisine destek veriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya