​Pompeo, güven oylaması öncesinde Allavi'ye ABD güçlerini koruma çağrısında bulundu

​Pompeo, güven oylaması öncesinde Allavi'ye ABD güçlerini koruma çağrısında bulundu

Pazartesi, 24 Şubat, 2020 - 12:15
Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Allavi. (AFP)
Washington/Şarku'l Avsat

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Allavi’ye ABD’li askerleri koruma ve aylardır düzenlenen protestocuların taleplerini karşılama çağrısında bulundu.

Irak parlamentosunun önümüzdeki günlerde yeni hükümet için bir güven oylaması gerçekleştirmesi bekleniyor.

Pompeo, 1 Şubat’ta göreve getirilen Muhammed Allavi hakkındaki ilk açıklamasında ABD'nin Irak'ı ‘güçlü, egemen ve müreffeh’ olması için desteklediğinin altını çizdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı açıklamada, Pompeo’nun Irak'ın ABD askerlerini, koalisyondaki diplomatları, unsurları ve tesisleri koruma görevi olduğunu vurguladı.

Pompeo, Allavi'yle ‘bir sonraki Irak hükümetinin göstericilerin öldürülmesine son verilmesi, öldürülen ve yaralananlara adalet getirilmesi ve meşru taleplerini karşılaması gerektiğini’ söyledi.

Allavi, mühlet sona ermeden önce parlamentoda güven oylaması çağrısında bulunmuştu.

Bağdat Havalimanı’nda ABD tarafından bir insanız hava aracı ile gerçekleştirilen saldırı sonucunda İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesi Iraklıların öfkesine neden olmuştu.

Ardından İran’ın Irak’ta ABD’ye ait üsleri hedef alan saldırılarının ardından gerilim artmıştı.

ABD’li liderler, Süleymani’nin Irak topraklarında öldürülmesine yönelik itirazları kınadı. ABD Başkanı Donald Trump, Irak’ın eski lideri Saddam Hüseyin’in devrilmesine neden olan 2003 yılındaki işgalinden bu yana ülkeye gönderilen 5 bin 200 ABD askerinin çıkartılası halinde ekonomik yaptırımlar uygulamakla tehdit etti.

Pompeo, eski Başbakan Adil Abdulmehdi'nin birliklerin geri çekilmesini görüşmek üzere bir heyet gönderme talebini reddetti. Ayrıca birçok Irak liderinin özel konseylerde ABD kuvvetlerinin kalmasını istediğini söylediğine dikkat çekti.

Adil Abdulmehdi, geçen aralık ayında benzeri görülmemiş hükümet karşıtı protestoların baskısı sonucu istifa etmişti. Protestocular, yolsuzluğa son verilmesi ve bağımsız bir hükümet başkanı ile kapsamlı bir hükümet değişikliği talep ediyor.

Ancak göstericiler, halef olarak niteledikleri Allavi'nin seçilmesini kınadı. Eski İletişim Bakanı'nın aylardır protestoların hedefinde olan iktidar seçkinlerine yakın olduğunu savundular.

Irak Başbakanlık Ofisi, Pompeo ile geçekleştirdiği telefon görüşmesini “tebrik” olarak nitelendirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı açıkça tebrik etmese de Allavi'yi “yeni başbakan” olarak nitelendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya