​Yeni Umman Sultanı'ndan yeniden yapılanma sözü

​Yeni Umman Sultanı'ndan yeniden yapılanma sözü

Umman Sultanı idari aygıtları yapılandırmayı ve karar alma mekanizmalarını gözden geçirmeyi taahhüt etti
Pazartesi, 24 Şubat, 2020 - 11:15
Umman Sultanı, Sultan Heysem b. Târık Âl Saîd
Maskat/Mirza el-Huveylîdî

Umman Sultanı Heysem b. Târık Âl Saîd yaptığı açıklamada, bölgede barışı temin etmek, ülkesinin kamu borçlarını azaltmak, devletin idari aygıtlarını yeniden yapılandırmak ve karar alma mekanizmalarını geliştirmek için çalışacağını belirtti.

Sultan Heysem b. Târık, geçtiğimiz ocak ayında vefat eden selefi Sultan Kâbûs Bin Saîd’in yolundan gideceğini vurguladı.

Ülkede ilan edilen yas süresinin bitiminden sonra, göreve başladığından bu yana ikinci kez ekranların karşısına çıkan Sultan Heysem, konuşmasında ekonomik boyuta odaklandı.

Sultan, mevcut uluslararası koşulların belirlediği zorluklar ve bunların ülke üzerindeki etkilerinin farkında olduğunu vurguladı.

Heysem, Kâbûs Bin Saîd'e atıfla "Umman Sultanlığı’nın, ülkenin modern dirilişinin lideri ve çağdaş devletin kurucusunu 10 Ocak 2020’de kaybettiğini” belirtti. Sultan Heysem, ülkesinin barışı yaymaya kararlı olduğunu vurgulayarak “Umman halkı dünya barışına sadıktır, dünya, Umman’ı şerefli tarihi, güvenilirliği ve barışı ile tanımıştır, biz de Umman’ın barış mesajını devam ettirmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi. Ulusa sesleniş konuşmasında Heysem, “Umman tarihinde yeni bir aşamanın eşiğinde duruyoruz. Sultan Kâbûs’un çizdiği yeniden inşa ve gelişme yolunda devam edeceğiz” mesajını verdi.


Öncelikli gündem: Ekonomi

Sultan Heysem Bin Târık, kamu ve özel sektördeki ulusal ekonominin temel direklerinden biri olarak, ulusal istihdam çerçevesinin gelişimine her türlü özeni göstereceğini açıklayarak, Sultan Kâbûs ve Umman vatandaşlarının çabaları sayesinde son beş yıl içinde Sultanlığın yeni bir canlanmaya tanık olduğunu kaydetti.

Sultan Kâbûs’un ölümü sebebiyle başsağlığı dileklerinde bulunan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin liderlerine, Arap ülkelerine ve dünyanın çeşitli halklarına teşekkür etti. Sultan Heysem Bin Târık, hükümetin kamu borcunu ve bütçe açığını azaltmak için çalışacağının sözünü verdi.


Kadın hakları

Sultan Heysem konuşmasında, “Ülkenin bugünü ve geleceğinin inşasına vatandaşın ortak olmasının ulusal eylemin temel direği olduğuna, ayrıca kadınların yasalarca güvence altına alınan haklardan yararlandıklarına, ülke ve toplumun hizmetinde çeşitli alanlarda erkeklerle yan yana çalıştıklarına” değindi.


Bürokrasinin yeniden yapılandırılması

Devletin idari aygıtlarını yeniden yapılandırma, mevzuat ve yasaları modernize etme, hükümetin karar alma mekanizmalarını inceleme ve geliştirme niyetinde olduğunu açıkladı.

Borçların azaltılması, gelirlerin artırılması, hükümetin tüm sektörlerinde finansal dengenin sağlanmasını amaçlayan etkin ve verimli bir yönetim benimsemeye ve finansal kaynakları en iyi yöne kanalize etmeye istekli olduğunu vurguladı. Sultan ayrıca, hükümet şirketlerinin verimliliklerini ve ekonomik sisteme katkılarını artırmaya yönelik eylemleri gözden geçirme sözü vererek, hükümetin istihdamı artırmak için ulusal bir çerçeve oluşturacağını vurguladı.


Bilim ve Eğitim

Sultan Heysem, bir sonraki aşamada devletin en önemli öncelikleri arasında eğitim ve bilimsel araştırmaların yer aldığını belirterek, “eğitimi ve bilimsel araştırmaları teşvik edici bir ortam sağlamak bizim önceliğimiz olacaktır. Gençleri dinlemek, onların ihtiyaçlarına, ilgi alanlarına ve isteklerine dokunmak için istekli olduğunu” vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya