​Suriyeli Kürtlerden uluslararası topluma DEAŞ üyelerini yargılama desteği çağrısı

​Suriyeli Kürtlerden uluslararası topluma DEAŞ üyelerini yargılama desteği çağrısı

Pazartesi, 24 Şubat, 2020 - 08:45
Belçikalı Milletvekili Georges Dallemagne, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi yetkilileri ile yaptığı görüşme sonrasında basın toplantısı düzenledi (AFP)
Kamışlı/Şarku’l Avsat

Suriye’deki Kürt Özerk Yönetimi, uluslararası topluma yaptığı çağrıda, Suriye’nin kuzeydoğusunda tutulan binlerce yabancı uyruklu DEAŞ’lı savaşçının yargılanması için hukuki yardım talebini yineledi.

Belçikalı Parlamenter Georges Dallemagne ile Terör Mağdurlarının Haklarını Savunma Örgütü Başkanı Philippe Vansteenkiste, DEAŞ’lı savaşçıların yargılanması meselesini ele almak üzere dün Suriye’nin Kamışlı kentinde Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi yetkilileri ile bir araya geldi.

Suriye’de DEAŞ’ın yenilgiye uğratılması ilanının üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen halen 12 bin DEAŞ unsuru, ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından gözaltında tutuluyor. Bunların çoğu Suriye veya Irak uyruklu olmasına karşın, gözaltında tutulanlar arasında yaklaşık 50 ülkeden 3 bine yakın yabancı uyruklu savaşçı bulunuyor.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, söz konusu savaşçıların ülkeleri tarafından reddedilmesi üzerine Suriye’de bunları yargılayacak mahkemeler kurmaya hazırlanıyor.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi yetkilisi Fener Kait, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Uluslararası iş birliğine ihtiyacımız var çünkü bu uluslararası bir mesele” ifadesini kullandı.

Kait, savaşçıların yargılanması için ‘hukuki ve teknik düzeyde birçok şeye’ ihtiyaç duyduklarını belirterek, destek çağrısına birkaç ülkenin yanıt verdiğini, meselenin hukuki boyutunun uzun olduğunu ve üstesinden gelmeleri gereken bazı engeller bulunduğunu söyledi.

Kait, isim vermeden bazı ülkelerin ‘bir veya iki ay sonra’ yasal veya teknik konularda gerekli yardımı sağlama niyetini kendilerine ilettiğine işaret ederek, “Önemli olan bu insanlar için adil ve şeffaf bir yargılama sağlamamız” diye konuştu.

Belçikalı Parlamenter Georges Dallemagne, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında, ‘yargılamaların nasıl uygulanabileceğini görmek için derinlemesine bir çalışma gerektiğini’ söyledi.

Muhalefet saflarında yer aldığını ve Kamışlı’daki görüşmelerde Belçika hükümetini temsil etmediğinin altını çizen Dallemagne, “Şu ana kadar ne Avrupa ülkeleri ne de Rojava (Özerk Yönetim) yetkililerinin onayını alan başka bir çözüm bulunmamakta. Bizim için önemli olan, yerel halkın güvenliğinin sağlanması, Avrupa'nın güvenliğinin güvence altına alınmış olması ve bu teröristlerle ilgili olarak adaletin yerini bulmasıdır” ifadelerini kullandı.

Suriye’deki Kürt güçleri halihazırda Belçika uyruklu 15 savaşçıyı gözaltında tutuyor. Belçika resmi makamlarının aktardığına göre, Belçikalı 23 kadın ve 42 çocuk Suriye’nin kuzeydoğusundaki El-Hol ve Roj kamplarında kalıyor.

Belçika Dışişleri Bakanı Philippe Goffin, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, annelerinin kabul etmesi şartıyla, ülkesinin Suriye’nin kuzeyindeki Belçikalı çocukların toplu bir şekilde geri getirilmesi için çalıştığını duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya