Rusya: Türkiye, İdlib konusunda Soçi Mutabakatı’na bağlı kalmadı

Rusya: Türkiye, İdlib konusunda Soçi Mutabakatı’na bağlı kalmadı

Pazartesi, 24 Şubat, 2020 - 09:00
İdlib’de seyreden Türk askeri konvoyu (AP)
Moskova/Şarku’l Avsat

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye'nin kuzeybatısında yer alan İdlib’deki gerilimi azaltmada Ankara’nın Soçi Mutabakatı ile ilgili taahhütlerini yerine getirmediğini söyledi.

RT Arabic’in haberine göre, “İdlib’deki teröristler, ciddi tehlike arz eden askeri teçhizatlar elde ediyor” ifadelerini kullanan Peskov, İdlib'deki gergin durumdan dolayı Rus-Türk ilişkilerine dair olumsuz senaryolar oluşturmaktan kaçınma çağrısında bulundu.

Rus ve Türk ordusunun “sürekli temas halinde” olduğunu belirten Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye konusunda dörtlü bir zirve toplantısı fikrini desteklediğini açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait 10 araçlık konvoyun Hirbet el-Cuz sınır kapısından geçerek, İdlib’in batı kırsalındaki İştabrak bölgesine konuşlanmış olan gözlem noktalarına doğru yöneldiğini bildirdi.

SOHR’a göre TSK’ya ait 80 araçtan oluşan konvoy, önceki gün ise Kefer Lusin'den giriş yaptıktan sonra İdlib'deki Türk noktalarına doğru hareket etmişti.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile 5 Mart’ta İstanbul’da yapılacak olan dörtlü zirvede bir araya gelecek.


Editörün Seçimi

Multimedya