SOHR: TSK’nın İdlib’e askeri takviyesi sürüyor

SOHR: TSK’nın İdlib’e askeri takviyesi sürüyor

Pazar, 23 Şubat, 2020 - 14:15
İdlib’deki Türk askeri araçları (AP)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait 10 araçlık konvoyun Hirbet el-Cuz sınır kapısından geçerek, İdlib’in batı kırsalındaki İştabrak bölgesine konuşlanmış olan gözlem noktalarına doğru yöneldiğini bildirdi.

SOHR’a göre TSK’ya ait 80 araçtan oluşan konvoy, dün de Kefer Lusin'den giriş yaptıktan sonra İdlib'deki Türk noktalarına doğru ilerlemişti.

2 Şubat’tan bu yana Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne ulaşan zırhlı tank, zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), zırhlı güvenlik kabini ve askeri radarları taşıyan kamyon ve askeri araç sayısı 2 bin 2bin 700’e ulaşırken, aynı dönemde İdlib ve Halep'te konuşlanan Türk askerlerinin sayısı da 7 bin 400’ü aştı.

Öte yandan SOHR, Rus savaş uçaklarının İdlib'in güneyindeki Mastuma kampında Türk kuvvetlerine ait noktaların hava saldırıları ile hedef aldığını öne sürdü.

SOHR ayrıca, rejim güçlerinin İdlib’in güneyindeki Zaviye Dağı’nda yer alan eksenine Kefr Secne’ye çok sayıda asker ve ağır silah takviyesi yaptığını da duyurdu.

Zaviye Dağı’na yönelik onlarca füze saldırısına ek olarak, Rus savaş uçakları Zaviye Dağı ve Erbain Dağı bölgelerine yeni hava saldırıları başlattı.

Türkiye, Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca, büyük bölümü Heyetu Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) kontrolü altında olan İdlib'de 12 askeri gözlem merkezi kurdu.

Suriye rejiminin en büyük müttefiği olan Rusya, Türkiye’yi İdlib’deki terörist gruplarla yüzleşmemekle suçluyor. Türkiye ise bu suçlamaları reddediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya