​Arap Koalisyonu: Husilere ait patlayıcı yüklü tekne imha edildi

​Arap Koalisyonu: Husilere ait patlayıcı yüklü tekne imha edildi

Pazar, 23 Şubat, 2020 - 09:45
Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki (Şarku’l Avsat)
Riyad/Şarku’l Avsat

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, İran destekli Husi milisler tarafından Hudeyde’den gönderilen bomba yüklü bir teknenin Kızıldeniz’in güneyinde imha edildiğini bildirdi.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, “Koalisyona bağlı deniz kuvvetleri,  23 Şubat 2020 Pazar sabahı, İran destekli Husi milislerin, Hudeyde’den gönderilen uzaktan kumandalı patlayıcı yüklü tekne ile Kızıldeniz’in güneyinde terör eylemi girişiminde bulunduklarını tespit etti. Bölgesel ve uluslararası güvenliğin yanı sıra nakliye ve uluslararası ticaret yollarını tehdit eden patlayıcı yüklü tekne, deniz kuvvetleri tarafından imha edildi” dedi.

Sözcü el-Maliki, Babu’l Mendeb ve Kızıldeniz’in güneyinde 24 saat içerisinde 3 deniz mayınının tespit edilip, imha edildiği bilgisini de verdi.

El-Maliki, şimdiye kadar Husi milisler tarafından yerleştirilen 150 deniz mayınının imha edildiğini de aktardı.

Arap Koalisyonu Sözcüsü açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

“Terörist Husi milisler, Hudeyde’yi balistik füze fırlatma, silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve patlayıcı yüklü tekneler gönderme, deniz mayınları yerleştirmek için kullanıyor. Bu, uluslararası insancıl hukukun yanı sıra Stockholm Anlaşması ve ateşkes anlaşmasının da açık bir ihlalidir.”

Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın, bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit eden bu terörist milislere karşı katı önlemler uygulamaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya