​Cezayir, halk hareketinin birinci yıl dönümünü kutluyor

​Cezayir, halk hareketinin birinci yıl dönümünü kutluyor

Pazar, 23 Şubat, 2020 - 08:45
Protestocular dün başkent sokaklarındaki gösteriler düzenlediler (AFP)
Cezayir/Boualem Goumrassa

Cezayir güvenlik güçleri, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'ya karşı yapılan halk ayaklanmasının başlamasının birinci yıl dönümünü kutlamak için dün başkent sokaklarına dökülen yüzlerce göstericiyi dağıtmak için tazyikli su ve ses bombası kullandı. Eylemciler için büyük bir kale olarak kabul edilen Mourad Didouche Caddesi'ndeki göstericilerden birine göre bu tutum, bir ‘saldırı’ ve Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un açıklamalarıyla çelişen bir davranış olarak kabul edildi. Göstericiler, başkent sokaklarında tek bir ağızdan “Durmayacağız!” sloganları atarken güvenlik güçleri onlara tazyikli su ile karşılık verdi.  Bazıları ise ironi yaparak yetkilileri ‘teknik nedenlerden’ ötürü dört gündür ‘suların kesik olduğu başkente su sağlamaya’ çağırdılar.

Protestocuların toplanmaya başladıkları sabahın erken saatlerinde, kaldırımlara konuşlandırılan güvenlik güçlerinin protestoculara müdahale etmeyi planladıklarına dair hiçbir belirti yoktu. Göstericiler, yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki cumhurbaşkanlığı sarayına doğru Mourad Didouche Caddesi boyunca yürümeye başladılar. Güvenlik güçleri tutumlarını değiştirerek, göstericilere karşı tazyikli su kullandı. Ayrıca rahatsız edici bir vızıltıya neden olan ‘ses bombaları’, birçok insanın bölgeyi terk etmesine neden oldu. Böylece protesto gösterilerinin başlamasından bu yana yetkililer ikinci kez ses bombalarını kullanmış oldu.

Protestolarını barışçıl bir şekilde sürdürmeye devam eden göstericiler, Kültür ve Demokrasi İçin Birlik Partisi’nin genel merkezi önüne geldiklerinde durmak zorunda kaldılar. Coplu yüzlerce polis caddeyi ikiye bölmüştü ve göstericilerin ilerlemelerini önlemek için barikat kurmuşlardı. Göstericiler uzun bir süre yönetimi kınayan sloganlar attılar.
Göstericiler arasındaki başkentin doğu kırsalından bir tüccar olan Cemal Hurayz şunları söyledi;

“Yönetim, Buteflika'nın beşinci dönem adaylığına karşı protesto gösterisinin başlamasından bu yana gerçeği inkar ediyor. Zaman kazanmaya çalışıyor ve köklerini saklamak için halk hareketinin talepleriyle ciddi bir şekilde ilgilenmeyi reddediyor. Ama biz ona prim vermeyeceğiz. İstediğimiz gerçek değişime direnen ve eski yüzünü (Buteflika) yenisiyle (Tebbun) değiştiren bu rejim düşene kadar sokakta kalacağız.”

Hurayz’a göre inkâr durumu aynı zamanda yönetimin başlangıçta ayrılmasını talep eden halk hareketiyle ilgili düzenlediği bir kutlamayı temsil ediyor.

Öte yandan büyük tutuklama furyasından sonra ortalarda görünmez olan Amazig (Berberi) bayrağı, halk hareketinin birinci yıl dönümü için düzenlenen gösterilerde güçlü bir şekilde yeniden ortaya çıktı. Gözlemcilere göre yaz aylarında düzenlenen gösterilerde Amazig bayrağı taşıdıkları için tutuklananlar, geçtiğimiz Aralık ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri arifesinde özgürlüklerine kavuştular.

Ellerinde tutuklu siyasi aktivist Kerim Tabu, gazeteci yazar Fadıl Bumala ve dört ay önce gösteriler sırasında tutuklanan Genç Hareket için Birlik (RAJ) adlı gençlik örgütünün başkanı Abdulvahab Farsavi resimlerini taşıyan protestocular, ‘siyasi mahkumların’ serbest bırakılmasını taleplerini bir kez daha dile getirdiler.

Diğer yandan hükümet, ülkenin dört bir yanında protestoların birinci yıl dönümünü resmi olarak kutladı. Bölge merkezlerinde Cumhurbaşkanı Tebbun’un konuşmalarında sürekli olarak değindiği ve hareketin Buteflika'nın beşinci kez cumhurbaşkanlığına gelmesini engellemesine işaret eden ‘çöküşü engelleyen Cezayir halkının farkındalığını’ öven mitingler düzenlendi.

Artık geleneksel bir hale gelen Cuma günleri başkent ve büyük şehirlerde düzenlenen gösterilerdeki katılımcı sayısı ile karşılaştırıldığında, dün sokağa çıkan göstericilerin sayısı daha azdı. Ancak göstericiler açısından yıl dönümünde sokağa çıkmış olmak, sembolizm açısından büyük önem taşıyordu.
Yazar Abdulali Zevagi gösterilerin yıl dönümüyle ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi;

“Hirak, talepleri olan kapsamlı bir devrimdir. Yüzündeki sineği kovmak için elini kaldırmayacak kadar itaatkar olduğu sanılan Cezayirlileri kalıp düşüncelerden ve ön yargılardan koparan zihinsel ve davranışsal bir devrimdir. Siyasi çevre, kırılgan yapı ve yolsuzluk konusunda gerçek bir farkındalık yaratan siyasi ve sosyal bir devrimdir. Hirak ve aktivistler sayesinde Cezayir’i yöneten sistemin ne kadar kırılgan ve yolsuzluğun kemikleştiği bir rejim olduğu ortaya çıktı. Bu hareket ayrıca Cezayirlilere onları birleştiren bağların gücünü ve sağlamlığını gösterdi. Onları tüm vatan hainlerine karşı tek vücut yaptı.”


Editörün Seçimi

Multimedya