Suriye rejimi: Halep’i Şam’a bağlayan M5 karayolu yeniden açıldı

Suriye rejimi: Halep’i Şam’a bağlayan M5 karayolu yeniden açıldı

Pazar, 23 Şubat, 2020 - 07:45
Londra/Şarku’l Avsat

Suriye rejimi, İdlib bölgesinde stratejik bir kavşak noktasında bulunan ve rejim tarafından kontrol edilen Serakib şehrinden geçen Halep-Şam (M5) karayolunun yeniden açıldığını açıkladı.

Suriye Ulaştırma Bakanı Ali Hamud, Şam ile Halep’i birbirine bağlayan karayolunun sivil araçların geçişine resmen açıldığını bildirdi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’ya göre Hamud, Halep’te dün yapılan Bakanlar Kurulu oturumda, gerekli bakımının yapılmasının ardından M5 karayolunun sivil araçlara resmen açıldığını dile getirdi.

Hamud, Bakanlığın önümüzdeki birkaç ay içinde Halep-Humus demiryolunun onarımı için çalışacağını da sözlerine ekledi.

DPA’ya göre yaklaşık 350 kilometre boyunca uzanan Halep-Şam yolu, muhalif grupların Humus, Hama, İdlib ve Halep’te kontrolünü ele geçirdiği 2012 sonundan beri kapalıydı.

Rejim güçleri, Hanaser şehri muhalifler ve DEAŞ’ın elinden alındıktan sonra Halep şehrine güvenli erişim için Hama-Itriye-Hanaser Halep güzergahına başvuruyordu.

DPA’da yer alan haberde, bakanlardan oluşan bir heyetin dün ilk kez bu yoldan Halep’e geldiği bilgisi yer aldı.

Haberde ayrıca,  Suriye Havayolları’na ait bir sivil uçağın geçen Çarşamba günü ilk kez Halep şehrine indiği de ifade edildi. Havaalanı çevresindeki alanların muhalif gruplar tarafından kontrol edilmesi nedeniyle havaalanı 8 yıl boyunca kapalı kalmıştı.
Sahadaki gelişmeler

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejim ve Rus kuvvetlerinin İdlib’deki Zaviye Dağı ve Şahşabo Dağı bölgelerine yönelik hava saldırılarını artırdığını bildirdi.

SOHR’a göre Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye’ye yönelik askeri takviyelere devam ediyor.

Son olarak, 80 araçtan oluşan konvoy, Kefer Lusin'den giriş yaptıktan sonra İdlib'deki Türk noktalarına doğru ilerledi.

2 Şubat’tan bu yana Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne ulaşan zırhlı tank, zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), zırhlı güvenlik kabini ve askeri radarları taşıyan kamyon ve askeri araç sayısı 2 bin 690’a ulaşırken, aynı dönemde İdlib ve Halep'te konuşlanan Türk askerlerinin sayısı da 7 bin 400’ü aştı.
İdlib’de 1 şehit

Gaziantep Valiliği, Suriye'nin İdlib bölgesinde rejim güçleri tarafından atılan bomba sonucu Tankçı Sözleşmeli Er Mecit Demir’in şehit olduğunu bildirdi.

Bu açıklama ile bölgede şehit olan Türk asker sayısı da 16’ya yükselmiş oldu.

Milli Savunma Bakanlığı ise (MSB), saldırı sonrası bölgede tespit edilen 21 rejim hedefinin yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verildiğini ve hedeflerin tahrip edildiğini açıkladı.

SOHR, Rus savaş uçaklarının Zaviye Dağı’ndaki Josef köyüne yönelik saldırısı sonucu bir çocuğun hayatını kaybettiğini ve İdlib’in güney kırsalını hedef alan füze saldırılarının yanı sıra bölgedeki hava saldırılarının 75’i aştığını duyurdu.

Öte yandan, rejim güçleri, ayrıca ülkenin batısını doğusuna bağlayan Halep-Lazkiye M4 karayoluna ulaşmak için de İdlib’in güneyine yeni bir saldırı başlatmaya hazır gibi görünüyor. Bu da, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib’de konuşlanan Türk kuvvetleriyle daha geniş çaplı bir çatışma ihtimalini artırıyor.
İdlib için dörtlü zirve 5 Mart’ta


Editörün Seçimi

Multimedya