Rusya ve Suriye uçakları İdlib kırsalında 60 saldırı gerçekleştirdi

Rusya ve Suriye uçakları İdlib kırsalında 60 saldırı gerçekleştirdi

Cumartesi, 22 Şubat, 2020 - 12:30
Suriye rejiminin saldırılarının ardından İdlib'in güneydoğusunda yüklesen dumanlar (AFP)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Rusya tarafından Cuzif köyünde gerçekleştirilen hava saldırısı sonucunda küçük bir kız çocuğunun yaşamını yitirdiğini açıkladı. İdlib Valiliği’ni hedef alan saldırıların yoğun bir şekilde devam ettiği ifade edildi.

SOHR tarafından yapılan açıklamada, bugün sabah erken saatlerden bu yana rejim güçlerinin Rus müttefikleri ile birlikte İdlib kırsalındaki Kefr Nabl, el- Bara, Ehsim, Fattira, İbbin, Serca, Cuzif köylerine 60’tan fazla saldırı gerçekleştirildiği bildirildi. Öte yandan eşzamanlı olarak yoğun füze saldırıları da gerçekleştiriliyor.

Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, İdlib kırsalındaki Deyr Sunbul, Kefr Nabl, Hass ve Baskala bölgelerinde, doğudaki Nayrab, Halep'in batısındaki Atarib ve Dar İzze'nin çevresi ve eteklerinde rejim güçleri ve Türk destekli muhalif gruplar tarafından karşılıklı yoğun bombardımanlar gerçekleştiği ifade edildi. Açıklamada, ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgi verilmedi.


Guterres’ten ateşkes çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'deki İdlib bölgesinde ‘insani felaketi sona erdirmek’ ve kontrol altına alınamayan gerilimi sonlandırmak’ için derhal ateşkes çağrısında bulundu.

Guterres, gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Neredeyse bir yıldır Suriye hükümeti tarafından Rus hava saldırılarının desteklendiği bir dizi kara saldırısına tanık olduk. Bu ay Türkiye ve Suriye hükümet güçleri arasında ölümcül çatışmalar yaşandı. İnsanlar tarafından gerçekleştirilen bu kabus, Suriye halkının uzun süredir çektiği acılar nedeniyle durmalı. Hemen şimdi sona ermeli” şeklinde konuştu. 

Rus Hava Kuvvetleri tarafından desteklenen Suriye kuvvetleri, yaklaşık 400 bin Suriyelinin ölümüne neden olan ve milyonlarca insanı yerinden edip ülkenin birçok bölgesini moloz haline getiren savaşta muhalefet militanlarının son kalelerini ortadan kaldırmak için geçtiğimiz Aralık ayından bu yana operasyonlar düzenliyor.

Suriye'nin kuzeybatısındaki Halep ve İdlib bölgelerine yapılan son saldırı, birçoğu Türkiye sınırına yakın kuzeyde güvenli bir sığınak bulmak için çatışmalardan kaçan kadın ve çocuklar olmak üzere yaklaşık bir milyon insanı yerinden etti.


Editörün Seçimi

Multimedya