Pompeo, Umman Sultan'ı ile bir araya geldi

Pompeo, Umman Sultan'ı ile bir araya geldi

Cumartesi, 22 Şubat, 2020 - 10:45
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Umman’da mevkidaşı Yusuf Bin Alevi tarafından karşılandı (DPA)
Maskat/Şarku’l Avsat

Umman Sultanı Heysem bin Tarık dün başkent Maskat’taki sarayında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Umman haber ajansının haberine göre görüşmelerde, Umman ve ABD arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra taraflar arasında karşılıklı endişeye neden olan konular gözden geçirildi.

ABD Dışişleri Bakanı, İran üzerindeki azami baskının devam edeceğini ancak ülkesinin Tahran ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Umman geçtiğimiz iki ay boyunca, özellikle İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin 3 Ocak’ta öldürülmesinin ardından ABD ve İran arasında artan gerilime yönelik çalışmalarına hız verdi.

Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alevi geçen 26 Kasım’da ABD’li mevkidaşı ile bir araya gelerek Körfez bölgesindeki gelişmelerin yanı sıra Yemen ve İran dosyalarını görüşmüştü.

Umman Dışişleri Bakanı, Eylül 2019’da da ABD Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşarı David Schenker ve ABD Körfez İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Timothy Lenderking ile yaptığı görüşmede Yemen’deki barış sürecini ilerletme çabaları ile arabuluculuk meselesi gündeme gelmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Pompeo’nun Ortadoğu’da barışı ve refahı artırmanın yanı sıra iki ülke arasındaki uzun vadeli stratejik ortaklığı görüşmek için Umman Sultanı ile bir araya geldiği bildirildi.

Açıklamada ABD’li Bakan’ın yaklaşık 50 yıldır Umman’ı yöneten ve bölgede barış ve istikrarın temellerini atarak ABD ile stratejik ortaklık kuran Kabus bin Said için Umman Sultanı’na taziye dileklerini sunacağı kaydedildi. İki ülke arasındaki ortaklığın terörle mücadele ve bölgesel istikrarı teşvik etme konularında karşılıklı ulusal güvenlik hedefleri için önemli olduğu bildirildi.

Umman, Hürmüz Boğazı’ndaki seyrüsefer özgürlüğün sağlanması konusunda büyük rol oynuyor. Hürmüz Boğazı, dünya petrol sevkiyatının yüzde 30’unun karşılandığı önemli bir geçiş noktası olarak biliniyor.

Umman Sultanlığı’nın bölgede köprü görevi gördüğü ve anlaşmazlıklar konusunda barışçıl çözümü teşvik ettiği belirtilen açıklamada Ortadoğu Stratejik İttifakı’na (MESA) işaret edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, iki ülke tarafından 2009 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşmasının göz önüne alınarak ABD ile Umman arasındaki ticaret ve ekonomik alanlarındaki değişime övgüde bulundu.

Umman’ın ABD’ye ihracatında yıllık yüzde 12 oranında artış yaşanırken 2009 yılından bu yana Washington’ın Maskat’a ihracatında yüzde 50’lik bir artış görüldü. İki ülke arasındaki ticaret 2009 yılında yaklaşık 3,1 milyar dolara ulaştı.

Açıklamada ABD’li şirketlerin inşaat, petrol, gaz ve teknoloji sektörlerinde Umman’da faaliyet gösterdiği ve başkent Maskat’ta halihazırda 150’den fazla şirket olduğu kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya