Husi zulmünden kaçmanın diğer yolu: İntihar

Husi zulmünden kaçmanın diğer yolu: İntihar

Cumartesi, 22 Şubat, 2020 - 14:00
(Reuters)
Sana/Şarku’l Avsat

Kira sözleşmesini yenilemediği bahanesiyle evden çıkarılan Ebu Rıdvan’ın Husilerin zulmü karşısında sabrı tükendi ve çaresiz kaldı. 40 yaşında olan Ebu Rıdvan yaşamına son vererek eşini ve dört çocuğunu savunmasız bir şekilde ortada bıraktı.

Ebu Rıdvan ve onlarca Yemenli, kötü koşullar, yaşam sıkıntısı, maaşlarının ödenmemesi ve Husilerin kendilerine uyguladıkları ihlallerden dolayı tek kaçış yolunu intihar etmekte gördü. Yerel kaynaklar, 20’li yaşlarında bir gencin kötüleşen ekonomik durumu ve milislerin vatandaşlara yönelik zulmünü protesto etmek için kendini yaktığını ve aynı yaşlarda bir diğer gencin ise kendini bir binanın tepesinden atarak intihar ettiğini aktardı.

Kaynakların aktardığında göre Sana’nın 100 kilometre güneyinde bulunan Zamar ilinden bir vatandaş, yaşam koşullarının kötüleşmesi nedeniyle kendini vurdu.

Sana’daki sivil toplum örgütleri bünyesinde çalışan insan hakları aktivistleri, Husilerin kontrolü altında bulunan alanlardaki intihar sayısının artması yönündeki endişelerini dile getirdi ve Husi milislerin insanların mülküne el koymalarının sonuçları hususunda uyarılarda bulundu.

Husi milislerin hayatlarını cehenneme çevirmesinin ardından fakirlik, hastalık ve işsizlik gibi birtakım sıkıntılardan mustarip olan Yemenlilerin umutları intiharı etmeye karar verecek kadar yok oldu. İntihar vakaları, genç Yemenlilerle sınırlı değil bilakis kendini asan, yakan ve vuran yaşlıların da aralarında bulunduğu her kesimden intihar edenler var. İb ilinden yaşlı bir adam İran destekli terörist Husi milislerin sebep olduğu savaştan dolayı kötüleşen yaşam koşulları sonucu kendini astı. Yine İb ilinde bakkal işleten bir diğer kişi, gelirlerinin düşmesi ve milislerin vergileri artırması sonrasında yaşadığı sıkıntılara katlanamayıp intihar etti.

İb ilindeki intihar vakalarında gözle görülür bir artış yaşandı. İl, vatandaşların kötü yaşam koşullarıyla boğuşmasına sebep olan Husi darbesinden bu yana kurban sayısında bir artışa tanık oldu ve sadece geçtiğimiz yıl 15 intihar vakası kaydedildi. Husilerin kontrolü altında olan bölgelerdeki gözlemcilere göre milisler tarafından uygulanan zulümler vatandaşlar arasında intiharın yayılmasının ana nedeni.

Yemenli aktivistler, işsizlik, maaş kesintileri ve yağma nedeniyle kötüleşen yaşam koşullarından Husi milislerini sorumlu tuttu. Sana’daki gözlemciler, tanık olunan intiharların ana nedeninin milisler tarafından vatandaşlara uygulanan ekonomik, güvenlik ve sosyal adaletsizlik olduğunu ifade ediyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan araştırmacılar, devletin kaynaklarını yağmalayan ve vatandaşlara ağır vergiler yükleyen milisler tarafından yapılan zulümler nedeniyle Husilerin kontrolü altındaki alanlarda intihar vakalarının arttığını teyit etti. Darbeci Husiler kendi kontrol alanlarındaki intihar vakalarının sayısını gizlerken başkentteki yerel ve güvenlik kaynakları, Sana’nın intiharların yaşandığı şehirlerinin başında geldiğini ve onu sırasıyla İbb, Taiz, Hudeyde, Hacca ve Mehvit şehirlerinin izlediğini belirttiler.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne (FAO) göre gıda güvensizliği ışığında Yemen'de yaşanan insani kriz dünya çapındaki en büyük krizdir. Bu durum insanları tehlikeli bir açlık kriziyle karşı karşıya bırakıyor. Yemenlerin yaklaşık yüzde 70'i kırsal alanlarda yaşıyor ve yüzde 50'sinden fazlasının geçim kaynağı ise tarım. Bununla birlikte tarım sektöründe iş kayıplarının yüzde 50 olduğu tahmin ediliyor.

Yemen Yerel Yönetim Bakanı Abdurrakib Fetih, daha önce yaptığı bir açıklamada, 24 milyondan fazla insanın çeşitli insani yardımlara muhtaç olduğunu ve sayının nüfusun yüzde 80'ini oluşturduğunu ifade etti. 14,8 milyon insanın temel sağlık hizmetlerinden yoksun olduğunu ve hizmetlerde ciddi sıkıntıların yaşandığı bölgelerde yaşayanlarının sayısının 8,8 milyon olduğunu kaydeden Bakan Fetih, 4,5 milyon kişinin yetersiz beslenmeden mustarip olduğunu ve bunlar arasında 1,7 milyon çocuk ve hamile kadının bulunduğunu bildirdi. Fetih, Husi milislerinin insani yardımların muhtaç bölgelere ulaşmasını önleme girişimlerinin insani durumu daha da kötüleştirdiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan bir rapora göre dünya üzerinde her 40 saniyede bir kişi intihar ediyor. Bunun yanı sıra raporda, dünya genelinde intihar edenlerin yarısından fazlasının 45 yaşın altında olduğu ve trafik kazalarından sonra ölüm nedeni olarak intiharın ikinci sırada geldiği ifade ediliyor.

Yemenli insan hakları aktivistleri, intihar vakalarında yaşana artışın, milislerin şiddet, istismar ve idari yolsuzluk gibi eylemlerinin doğal bir sonucu olduğunu düşünüyor. Milislerin kontrolü altında bulunan bölgelerdeki vatandaşlar, tecrit, ayrımcılık ve ırkçılık nedeniyle umutlarını kaybediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya