Hartum'daki protestolarda şiddet artıyor

Hartum'daki protestolarda şiddet artıyor

Cumartesi, 22 Şubat, 2020 - 11:00
Hartum'daki protestolardan bir kare
Hartum/Ahmed Yunus-Muhammed Emin Yasin

Ömer el-Beşir rejiminin devrilmesinin ardından devrimcileri destekleyen subayların Sudan ordusu tarafından görevden alınması ya da zorla emekliliğe ayrılmasının ardından patlak veren protestolar devam ediyor. Aralıksız iki gün devam eden protestolarda havaalanı caddesi ve El-Menşiye Köprüsü, kendilerine karşı kullanılan aşırı şiddet karşısında protestocular tarafından kapatıldı.

Hastane raporlarına göre geçtiğimiz Perşembe günü polisin protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahalesi nedeniyle en az 50 kişi yaralandı. Protestocuların polislere taşla saldırması sonrası ise çok sayıda polis memuru yaralandı.

Barikatlar ve yakılan lastikler, devrimciler olarak sınıflandırılan subayların görevden alınmaları sonrası Hartum sokaklarına yeniden döndü. Binlerce protestocu, şehrin merkezindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giden yollar başta olmak üzere önemli bölgeleri kapattı.

Polisin bu protestolara şiddetle karşılık vermesi sonucu Sudan hükümeti ise vatandaşlara yönelik saldırıları soruşturmayı taahhüt etti. Savcılık tarafından yapılan açıklamada, konuyla ilgili raporların üzerine durulacağı bildirildi.

Gençek mermi kullandığını reddeden polis teşkilatı ise kime bağlı olduğu bilinmeyen bir grubu yürüyüşü provoke etmekle suçladı. Söz konusu açıklamada, bu grubun polislere taş attığı, bu sebeple polisin ise savcılık denetiminde göz yaşartıcı gaz kullanmak zorunda kaldığı belirtildi. En az 60 polis üyesinin çeşitli şekillerde yaralandığı ifade edildi.

Sudanlı Profesyoneller Derneği ise güvenlik güçlerinin ‘aşırı şiddet’ kullandığını öne sürerek İçişleri Bakanı ile Polis Genel Müdürü’nün görevden alınmasını talep etti. Dernek, Perşembe günü yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerin yeniden yapılandırılması çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya