BM'den Suriye'nin kuzeybatısı için uyarı

BM'den Suriye'nin kuzeybatısı için uyarı

Cumartesi, 22 Şubat, 2020 - 13:45
Türkiye sınırına yakın Afrin’deki Deir Balut kampına sığınan Suriyeliler (AFP)
New York/Ali Berda-Moskova/Raid Ceber

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye'de devam eden çatışmaların 'adeta bir kan banyosuyla' bitmesinden endişe duyulduğu yönündki açıklamasıyla eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde  Moskova ile Ankara arasında anlaşmazlıklara konu olan İdlib ele alındı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, İdlib bölgesinde yoğunlaşan çatışmaların, yerlerinden edilenlerin yoğunlukta olduğu alanlara doğru ilerlediğini belirterek,  “Daha fazla acı yaşanmasının önüne geçilmesi için acil ateşkes çağrısı yapıyoruz. Bu durumun bir kan banyosuyla bitmesinden korkuyoruz” ifadelerini kullandı.


Erdoğan ve Putin telefonda görüştü

Rus ve Türk liderlerin gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde ele alınan konulara ilişkin farklı açıklamalar yapıldı. Kremlin tarafından yapılan açıklamada Putin’in Suriye’nin İdlib bölgesindeki aşırılıkçı grupların ‘agresif eylemlerinden’ duyduğu ‘endişeyi’ dile getirdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca iki liderin, İdlib'de gerilimin azaltılması, ateşkesin sağlanması ve terör tehdidinin yok edilmesi için ikili görüşmeleri yoğunlaştırma kararı aldığı kaydedildi.

Diğer yandan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan’ın telefon görüşmesi sırasında Putin’e ‘rejimin İdlib'de dizginlenmesi ve insani krizin durdurulması’ gerektiğini ve çözümün 2018 yılında imzalanan  Soçi Mutabakatı'nın tam olarak uygulanmasından geçtiğini söylediği bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya