Yemen'deki siyasi çözüm üzerine Suudi-Alman anlaşması ve Husi ihlallerine ilişkin endişeler

Yemen'deki siyasi çözüm üzerine Suudi-Alman anlaşması ve Husi ihlallerine ilişkin endişeler

Cumartesi, 22 Şubat, 2020 - 09:30
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile birlikte bir basın toplantısında (AP)
Berlin/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Husi milislerin son günlerde Yemen’deki tansiyonu yükseltmelerinin siyasi bir çözüm arama konusundaki ciddiyetsizliklerini gösterdiğini belirtti. Prens Faysal bin Ferhan, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile Berlin'de düzenlediği bir basın toplantısında, Yemen halkının çektiği acıların sonlandırılması için insani çabaların desteklenmesinin oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Heiko Maas’a roket saldırıları da dahil olmak üzere Yemen'deki son olumsuz gelişmeler hakkında bilgi veren Prens Faysal, “Bu durum, Husilerin krize barışçıl çözüm bulma konusunda ciddiyetsiz olduklarını gösteriyor. Bu krizdeki tüm aktörler, koalisyonun ve meşru hükümetin siyasi bir çözüm bulma çabalarını destekliyor. Uluslararası toplumun, Husilerin insani yardımları engellemeye ve muhtaç olan kimselere bu yardımların ulaşmasını önlemeye yönelik girişimleri karşısındaki tutumunu takdir ediyorum” dedi.

İki bakan tarafından görüşülen meselelerden biri de İran'ın bölgeye yönelik müdahalesiydi. Prens Faysal, özellikle Suriye, Irak ve Yemen'e yönelik bu müdahalelerin oldukça endişe verici olduğunu söyledi ve barışçıl bir tutum benimseyene kadar İran üzerindeki baskının devam etmesinin önemine vurgu yaptı.

Heiko Maas’a, Almanya'nın Libya krizinin çözülmesine yönelik çabalarını ve Berlin sürecine verdiği desteği takdirle karşıladıklarını ifade eden Bakan Prens Faysal, Suriyeli savaşçıların Türkiye tarafından Libya’nın kuzeyine gönderilmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi ve bunun ülkedeki çatışmayı ve istikrarsızlığı körüklediğini söyledi.


Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Yemen'deki şiddet olaylarıyla ilgili endişesini dile getirdi ve şu açıklamalarda bulundu:

“İki haftadır sürmekte olan şiddet konusunda çok endişeliyiz. Son günlerde Husi askeri operasyonlarının arttığını görüyoruz. Eskiden olduğu gibi tırmanışın son bulmasını ve çabaların Birleşmiş Milletler (BM) himayesindeki siyasi desteğe odaklanmasını istiyoruz. Husiler insani yardımların ulaşmasını önlemek için çeşitli engeller koydular. Bu bizi çok endişelendiriyor. Yardıma muhtaç olan insanlar bu durumdan çok etkileniyor. Askeri operasyonlarda bulunanların bu eylemlere son vermelerini ve diyalog masasına geri dönmelerini umuyoruz.”

Husilere tansiyonu yükseltme yönündeki girişimlerini sonlandırmaya çağıran Maas, “Ancak bu şekilde halkın acıları son bulur. Aksi takdirde korkunç bir insani kriz yaşanacak. Taraflar arasındaki doğrudan diyalogu memnuniyetle karşılıyoruz. Bunun iyi adımların yolunu açacağını ve BM himayesinde siyasi diyaloga geri dönülmesini sağlamasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

İran’ın nükleer programa ilişkin ihlallerinden ötürü endişe duyduğunu ifade eden Maas, bu sebeple özellikle müzakerelere ve diyaloğa odaklandıklarını belirtti. İhlallerden memnun olmadıklarını ve İran üzerindeki baskıyı artırmak istediklerini dile getiren Maas, bundan dolayı anlaşmazlık çözme mekanizmasını etkinleştirdiklerini söyledi.

Libya meselesine değinen Maas, “Libya-Libya Askeri Komisyonu'nun karşı karşıya kaldığı zorlukların farkındayım. Ancak sürecin zor ve yolun uzun olduğunu biliyoruz. Bu süreçte çabaları birleştirmemiz gerekiyor. Bölgede aldığımız destekleri memnuniyetle karşılıyoruz. Suudi Arabistan bütün bu krizlerde tansiyonun düşürülmesi noktasında katkıda bulunabilir. İkili meselelerde ve küresel konularda ittifak etmemiz gerektiğine karar verdik” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Prens Faysal bin Farhan bin Abdullah, dün erken saatlerde gerçekleştirdiği resmi bir ziyarette öncelikle Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile bir araya geldi. İkili arasında gerçekleşen görüşmede iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası dosyalardaki işbirliği gibi konular ele alındı.

Bakan Prens Faysal, Alman mevkidaşı ile görüşmelerinin oldukça verimli ve olumlu geçtiğini kaydetti. Ortadoğu bölgesindeki gelişmelerin yanı sıra iki ülke arasındaki ikili ilişkileri ve bunları güçlendirmenin yollarını ele aldıklarını belirten Prens Faysal, Riyad ve Berlin arasındaki bağları ‘tarihi ve sağlam’ olarak nitelendirdi. Ekonomi ve siyasi danışma da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda iki ülke arasında yakın işbirliği olduğunu vurgulayan Prens Faysal, bu işbirliğini güçlendirmeyi ve daha geniş ufuklara taşımayı dört gözle beklediğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya