Pompeo: Süleymani'nin öldürülmesi stratejik bir hamleydi

Pompeo: Süleymani'nin öldürülmesi stratejik bir hamleydi

Cumartesi, 22 Şubat, 2020 - 09:30
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Suudi Arabistan'daki Prens Sultan Hava Üssü'ne yaptığı ziyaretten bir kare (Twitter)
Riyad/Şarku’l Avsat

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ölümüne neden olan ABD hava saldırısının önemli bir stratejik hamle odluğunu dile getirdi. Pompeo, İranlıların bu saldırıyla Washington’ın caydırıcı bir tutum izlemede kararlı olduğu gerçeğinin farkına vardığını söyledi.


ABD'nin Riyad Büyükelçisi John Abizaid ile birlikte dün Prens Sultan Hava Üssü'nü ziyaret eden Pompeo, gazetecilere verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Barışı ve caydırıcılığı koruyarak Başkan Donald Trump'ın istediği diplomatik sonucu elde etmek için ortaklarımız ile çalışarak İran'ın tehditlerine karşı duruyoruz. İran'ın davranışlarını değiştirmeye çalışıyoruz. Nükleer silaha sahip olmalarını önleyeceğiz. Şu anki ABD yönetimi, öncekinden çok farklı bir yaklaşım benimsedi. İran'ın Ortadoğu'daki istikrarsızlaştırıcı yeteneklerini kurutuyoruz. İran'ın petrol satışları günde 2,7-2,8 milyon varilden birkaç yüz bin varile düştü. Rejimi, milisleri desteklemesinden yoksun bırakmak için bu durumu artırmaya çalışacağız. Şu anda Suriye'de İran rejiminin yaptıklarının doğrudan bir sonucu olarak yüz binlerce mülteci var. Bu yüzden rejimi Ortadoğu'da bu tür zararlara neden olmasını sağlayacak kaynaklardan mahrum etmeye çalışıyoruz. Bunların bir kısmı aynı zamanda olmalı. Nitekim İranlılar da buna cevap vereceklerdir, biz buna şahit olduk. Bu nedenle, bir caydırma mekanizması kurulmalı, askeri caydırıcılığı da sürdürmeliyiz.”


ABD’nin elindeki, İran'ın Husi milislerinin Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine saldırmak için kullandığı füzelerin sahibi olduğunu kanıtlayan deliller hakkında ise şöyle söyledi:

“Aklı olan bir insan, bu füzelerin kaynağından şüphe etmez. Bu, Birleşmiş Milletler’in her türlü kuralını ihlal eden bir savaş suçuydu. Söz konusu saldırının İran kaynaklı olduğunu gösteren kritik kanıtlar, saldırıdan saatler sonra ortadaydı.”

Büyükelçisi Abizaid ise, “Husilerin Yemen'den ateşlediği füzelerin hepsinin İran kaynaklı olduğu çok açık. Son zamanlarda Husiler’in Suudi Arabistan'a saldırmak için kullandığı İran ekipmanlarıyla dolu iki tekneyi ele geçirdik. Bölgedeki asıl saldırganın İran olduğunu anlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya