Türkiye - Suriye sınırındaki durum endişeye neden oluyor

Türkiye - Suriye sınırındaki durum endişeye neden oluyor

Cuma, 21 Şubat, 2020 - 14:30
Ailesiyle birlikte göç etmeye hazırlanan Halep’in batı kırsalındaki bir Suriyeli. (AFP)
Londra/-Reyhanlı /Şarku’l Avsat

Sırtında bir el çantası ve pamuklu kumaştan ceketi ile bir adam soğuktan titreyerek Suriye’nin Türkiye sınır kapısının açılmasını bekliyor...

 New York Times gazetesinin Reyhanlı sınırından edindiği habere göre tıpkı bu adam gibi Suriye’den ayrılmaya çalışan yüzlerce kişi var..

21 yaşındaki Yahya Cemal Suriye topraklarına girmeye çalışıyor. Babası ölen Cemal, bombardımanda evlerinin yıkılmasıyla birlikte ailesinin kaçtığını ve ağaçların altında uyuduklarını anlattı. Birkaç ay önce kaçak yollarla Türkiye’ye girmesine rağmen hasta olan ailesinin yanında olabilmek için yeniden ülkeye dönmeye karar verdiğini söyledi.

Yaşadığı şok yüzünden kunan Yahya Cemal, “Onları götürebileceğim belirli bir yer yok. Halihazırda Suriye’de güvenli bir yer bulmak imkansız” dedi.

Reyhanlı’dan geçen Türkiye sınırının ötesindeki Suriye'de yeni bir insani trajedinin sinyalleri mevcut.

Rusya destekli Suriye rejim güçleri, İdlib’in kontrolünü yeniden sağlamak için aylardır bölgeye yönelik saldırılarına hız verdi. İdlib, çoğunluğu muhalifler tarafından kontrol edilen bir bölge. Geçen aralık ayından bu yana İdlib'e gerçekleştirilen yoğun bombardıman sonucu çoğu kadın ve çocuk yaklaşık 900 bin kişi yerinden oldu.

Suriye’de 9 yılı aşkın bir süredir devam eden iç savaş büyük çapta göç yaşanmasına sebep oluyor.

Yerlerinden edilenlerin çoğu şiddetli hava koşullarına katlanarak Türkiye sınırına doğru ilerliyor. Şanslı olanlar mülteci kamplarına sığınma şansı yakalarken, diğerleri ise çevre bölgelerdeki zeytinliklerde uyuyor.

Yapılan açıklamalar şu ana kadar 12 çocuğun şiddetli soğuk nedeniyle öldüğğü yönünde.

Türkiye halihazırda 3 milyonun üzerinde Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Türkiye – Surie sınırı 2015 yılından bu yana kapalı halde.


Editörün Seçimi

Multimedya