ABD yaptırımları, İran Anayasa Koruma Konseyi’ni hedef aldı

ABD yaptırımları, İran Anayasa Koruma Konseyi’ni hedef aldı

Cuma, 21 Şubat, 2020 - 13:30
Washington/ Elie Yusuf

ABD Hazine Bakanlığı, İran halkının genel seçimlere serbestçe katılmasını engelleme işlevlerinden ötürü Anayasa Koruma Konseyi  (Şurâyı Nigehban) Başkanı Ahmed Cenneti başta olmak üzere 5 etkili İranlı isme yeni yaptırımlar uyguladı.

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, yaptırımların Anayasayı Koruma Konseyi Sözcüsü Abbas Ali Kedhudayi ve Uzmanlar Meclisi Başkanı Muhammed Yezdi'yi de içerdiğini belirttiği açıklamasında, bu isimlere ilk kez yaptırım uygulandığını söyledi.

Ahmed Cenneti’nin başkanlığındaki Anayasa Koruma Konseyi’nin 1988’den bu yana hangi isimlerin seçimlere gireceği konusunda etkin bir rol oynadığını dile getiren Hook, Trump yönetiminin bugün İran halkının adil ve özgür bir şekilde seçimlere girmekten yoksun bırakılması nedeniyle bu kişilere yaptırım uygulamaya karar verdiğini belirtti. 12 kişiden oluşan Anayasa Koruma Konseyi’nin kimlerin seçimlere katılıp katılmayacağına karar verdiğini kaydeden Hook, adı geçen 5 ismin itiraz seslerini susturmaktan doğrudan sorumlu olan kişiler olduğunu söyledi.

Ayrıca 7 binden fazla kişinin seçimlere aday olmaktan menedildiğini ve mevcut milletvekillerinden 70 tanesinin ise tekrar katılımının engellendiğini ifade eden Hook, İranlıların Anayasa Koruma Konseyi Başkanlığını protesto etmelerinin ardından Cenneti’nin rejimi övdüğünü ve protestoları bastırmak için daha fazla infaz yapılması çağrısında bulunduğunu belirtti. Hook, Cenneti’nin ‘ABD’ye ve İsrail'e ölüm’ sloganına yönelik desteğiyle bilindiğini ve Yahudi karşıtı rejimi temsil ettiğini belirttiği açıklamasında, bu kişinin Batı medyasında çok iyi tanınmadığını, çünkü rejimin iç politikalarını uygulama konusunda birincil sorumluluğu taşıyan adamı ortaya çıkarmak istemediğini söyledi. Fakat Hook, İran halkının onu iyi tanıdığını ve protestoların bastırılmasında kilit bir rol oynadığını bildiğini vurguladı. Adayların yarısı ve bazı vatandaşların seçimleri boykot etmeye karar verdiklerini kaydeden Hook, güçlerini İran halkını temel özgürlüklerden mahrum etmek için kullanan İranlı yetkililerinin ifşa edilmeye devam edileceğini dile getirdi.

İran rejiminin ülke içerisindeki baskıyı artırdığına ve İranlıları ihtiyaçlarından mahrum bıraktığına işaret eden Hook, rejimin bunun yerine yurtdışındaki terör örgütlerine para akıtmaya devam ettiğini ve Husi örgütüne destek olmayı sürdürdüğünü söyledi. ABD'nin haftalar önce Husilere ulaştırılmak üzere yola çıkan bir İran silah sevkiyatına el koyduğunu dile getiren Hook, ABD güçlerinin geçen kasım ayında da benzer bir şekilde Husilere gönderilen büyük bir silah sevkiyatına el koyduğunu belirtti. Ocak ayında yayınlanan Birleşmiş Milletler (BM) raporunda el konulan sevkiyattaki silahların İran yapımı olduğunun ve bunun Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali olduğunun kaydedildiğini belirten Hook, İran rejiminin Yemen'de siyasi bir çözüm çağrısında bulunurken bunun tam tersi istikamette hareket ettiğini söyledi.

Hook, ABD’nin ‘İran'ın bölgedeki ajanlarına karşı savaşan ülkelerin başında gelen Suudi Arabistan’ın yanı sıra İran'ın faaliyetleriyle yüzleşmek için müttefikleriyle birlikte hareket etmeye devam edeceğini’ vurguladı.

Ayrıca Hook, Bakan Mike Pompeo'nun İran tehdidini görüşmek üzere Suudi yetkililerle bir araya geleceğini ifade etti. Öte yandan ekim ayında sona erecek olan İran'a yönelik silah ambargosunun yenilenmesini isteyen Hook, aksi takdirde İran rejimin ajanlarına ve milislerine silah sağlamaya devam edeceğini ve uluslararası güvenliği tehlikeye atacağını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya