Libya'da taraflar arasında müzakereler yeniden başladı

Libya'da taraflar arasında müzakereler yeniden başladı

Cuma, 21 Şubat, 2020 - 09:00
Kahire/ Halid Mahmud

Libya Ulusal Ordusu (LUO), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ‘Libya’daki gerilimi tırmandırmakla ve adeta Trablus’un lideriymiş gibi konuşmakla’ suçladı. Aynı şekilde askeri bir kaynak da Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Türk askeri unsurlarının Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) sadık milislere, başkent Trablus’un farklı yerleşim yerlerine ağır topçular yerleştirilmeleri konusunda yardım ettiğini öne sürdü.

Erdoğan, UMH Başkanı Fayiz es-Serrac ile 20 Şubat’ta İstanbul’da bir araya geldi. Birleşmiş Milletler de 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada ‘UMH’nin Trablus Limanı'nın bombalanmasının ardından müzakerelerden geri çekildiği yönündeki açıklaması sonrasında kalıcı bir ateşkes ilan etmek için çatışan taraflarla askeri müzakerelerin yeniden başladığına’ dikkat çekti.

AFP'ye göre BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Sözcüsü Jean el-Alam 20 Şubat’ta, uluslararası kuruluşun gözetimi altında Cenevre’de gerçekleştirilen dolaylı müzakerelerin yeniden başlatıldığını duyurdu.

İsminin verilmesini istemeyen LUO'ya bağlı üst düzey bir askeri yetkili söz konusu açıklamayla eş zamanlı olarak Serrac hükümetine sadık milislerin ve Türklerin topçular yerleştirdiğini ve  Bir et-Tut, Kasr bin Gaşir ve Sidi es-Sayeh bölgelerini tehdit ettiğini öne sürdü. Askeri yetkili, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada ordu güçlerinin hareket emrine sahip olmadığını, yalnızca milislerin saldırılarına yanıt verdiğini söyledi. Başkent Trablus’ta yaşayan bir bölge sakini de kırılgan ateşkese rağmen özellikle şehrin güney banliyölerinde silah sesleri duyulduğunu kaydetti.

 
UMH: 25 LUO mensubu öldürüldü

Serrac hükümetine yakın yerel medya organları, geçen çarşamba günü patlak veren çatışmalarda LUO’ya mensup 25 unsurun öldüğünü ve Trablus’un güneyinde, el-Halatat ekseninde iki zırhlı aracın imha edildiğini duyurdu. Diğer yandan LUO Sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Mismari, geçen çarşamba günü geç saatlerde, Erdoğan’ın Suriye’den Libya’ya savaşçı unsurlar taşıdığını iddia etti. Mismari, “Türkiye, Trablus’a silah ve askeri teçhizat ve teröristler gönderiyor. Teröristler ve yabancı güçler topraklarımızdayken barış gerçekleşmeyecek” dedi.

LUO sözcüsü, Trablus milislerine, Suriyeli işgalciler ve paralı askerlerle birlikte öldürülmeden önce geri çekilme çağrısı yaparken, silahlı grupların Libya'da oldukça dar bir bölgede bulunduğuna dikkat çekti.

Tuğgeneral Ahmed el-Mismari, LUO’nun Trablus Limanı'nı bombalamasını savunduğu açıklamasında kuvvetlerinin, Trablus Limanı'na inen silah ve mühimmatları hedef aldığını ve operasyonun silahlı grupların gelişmiş silahlar elde etmesini önlemek hedefiyle, savunma amaçlı düzenlendiğini savundu.

 
Trablus’ta  yakıt krizi yok

Serrac hükümetine bağlı İçişleri Bakanlığı, başkent Trablus’ta  yakıt krizi olduğu yönündeki iddiaları yalanladı. Vatandaşlara benzin istasyonları önünde yığılmama çağrısında bulunan bakanlık, bu durumun yollarda trafiğin aksamasına neden olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığı, yakıt ve gaz kriziyle mücadeleden sorumlu komite başkanından aktardığına göre bölgede yeteri kadar yakıt mevcut. Ayrıca ez-Zaviye ve Mısrata limanlarından yakıt tedarik edilerek önümüzdeki iki gün boyunca Trablus Limanı'ndaki faaliyetlerin yeniden başlatılacağı belirtildi. Akaryakıt istasyonlarına dağıtımın da normal seyrinde devam edeceği bilgisi verildi.

 
Almanya Büyükelçisi: Cemal el-Barak

Diğer yandan UMH, Muammer Kaddafi döneminde Libya’nın Almanya Büyükelçisi olan Cemal el-Barak’ı yine aynı göreve atadı. UMH Dışişleri Bakanlığı geçen çarşamba günü yaptığı yazılı açıklamada, Almanya’nın başkenti Berlin’de resmi şekilde karşılanan Barak’ın Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’e gerekli belgeleri sunduğunu belirtti. Steinmeier, ülkesinin Berlin Konferansı çıktılarını uygulama çabalarına ve tüm katılımcı ülkelerin bu çıktılara bağlılık taahhüdüne dikkat çekerek Libya'daki çatışmalara yabancı müdahalenin durdurulması gerektiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya