Cezayir Cumhurbaşkanı: Libya’da barışı hızlı bir şekilde getirebiliriz

Cezayir Cumhurbaşkanı: Libya’da barışı hızlı bir şekilde getirebiliriz

Cuma, 21 Şubat, 2020 - 07:45
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun (EPA-Arşiv)
Cezayir/Şarku’l Avsat

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, BM Güvenlik Konseyi’nin ülkesine yetki vermesi durumunda Libya’da barışı hızlı bir şekilde sağlayabileceklerini söyleyerek, Avrupa ve Akdeniz ülkelerini “yeni bir Somali” krizine karşı uyardı.

Fransız gazetesi Le Figaro’nun dünkü sayısında yer alan röportajında Tebbun, “Bugün Libyalıları diyalog kurmaya ve ülkelerini yeniden inşa etmeye zorlamalıyız. Eğer bu konuda BM Güvenlik Konseyi tarafından bize bir yetki verilirse, Libya’da barışı hızlı bir biçimde tesis edebiliriz. Çünkü Cezayir samimi ve güvenilir bir arabulucu. Böyle bir müdahale Libya’daki tüm kabileler tarafından kabul edilebilecektir. Vekâlet savaşlarına son verilmeli, silah satmama anlaşmasına riayet edilmeli, paralı asker temin edilmesi durdurulmalıdır. Cezayir, Libyalıların birbirlerini öldürmeleri için silah değil, yiyecek ve ilaç temin ediyor.” dedi.

Tebbun, verdiği demeçte, Libya’daki çözülmenin bir veya bir buçuk sene devam etmesi durumunda, Avrupa ülkeleri ve Akdeniz havzasına sınır olan ülkelerin istikrar ve güvenliği için belirli sonuçlar doğuracağı konusunda “yeni bir Somali” krizine karşı uyardı.

Bu bağlamda Tebbun, “Bugün Libya’daki büyük kabilelerin silahsız olması büyük bir şanstır. Bu kabilelerinin tamamı da ortak bir geleceği inşa etmek için Cezayir’in müdahalesini beklemektedirler. Geldiğimiz nokta itibariyle ciddi ve karşılıksız çözüm önerisi sunan tek ülke biziz. Fakat Cezayir’in Libya üzerinde herhangi bir hâkimiyet kurma veya kurtuluş savaşımız sırasında kapılarını bize açan bu kardeş ülkenin servetlerine el koyma gibi bir amacı olmasa da, Libyalılar bunu yapmamızı istemiyorlar” açıklamasında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya