İsrail'deki seçim propagandaları alay konusu oldu

İsrail'deki seçim propagandaları alay konusu oldu

Cuma, 21 Şubat, 2020 - 07:30
Netanyahu iki danışmıyla birlikte Batı Şeria’daki bir yerleşim yerinde poz verdi. (Reuters)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat

İsrail seçimlerinde kullanılan propagandanın sağduyu sınırlarını aşması, aralarında din adamlarının ve yetkililerin de bulunduğu kesimler tarafından eleştirilere neden oldu. Kamuoyunda konuyla ilgili karikatürler ve alaycı yorumlar dolaşmaya başladı.

Propaganda öyle bir noktaya geldi ki, Netanyahu İsrail ordusunun dünyanın sekizinci gücü olarak kabul edildiğini iddia ederek övündü. Yine Arap oylarını kazanmak için Twitter sayfasında Hac Suresi’nden bir ayet paylaştı. Ayrıca dolaşıma sokulan bir haberle Netanyahu'nun Tel Aviv’den Mekke’ye direkt uçuşlar gerçekleştirerek 10 bin dolar tutan Hac yolculuğunun masrafını birkaç bin dolara düşürmeye çalıştığı belirtildi.

Ancak yapılan araştırmalar söz konusu habelerin asılsız olduğunu gözler önüne serdi. Hac ve Umre Komitesi iddiaları reddederek seferlerle ilgili bir değişiklik olmadığını duyurdu.

Tüm bunların ardından Netanyahu ve eşinin ellerinde tespih ve Hac kıyafetleriyle karikatürleri yayınlandı. Yine gazetelerde üst düzey yetkililerin ağzından Netanyahu’nun bir başbakana yakışmayacak sözlerine duyulan öfke yansıtıldı.

En öfkeli yorum Yediot Ahronot gazetesinden Alex Fishman tarafından yapıldı. “Çarpıtma operasyonunun yüzsüzlük” olduğunu belirten Fishman duruma dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“İsrail’in dünyanın sekizinci büyük ordusu olduğunu söylüyor ancak Hamas ile masaya oturuyor. Bu seçim kampanyasının bir parçası olarak son haftalarda siyasi liderlik tarafından dile getirilen gülünç ifadelerin küçük bir örneğidir. Bunun gibi kibir örneklerini Yom Kippur Savaşı (1973) ve Lübnan Savaşı'ndan önce de görmüştük. Mesela Savunma Bakanı Naftali Bennett’ın Suriye'deki İran kontrolünün zayıfladığına dair yorumu hangi temele dayanıyor?”

Fishman, üst düzey bir İsrail ordu kaynağından aktardığına göre bu yanlış anlamaların maceracı kararlara yol açacağından korkanlar olduğunu belirtti. Fishman yazısına şöyle devam etti:

“Kudüs Gücü bu günlerde yeniden bir yapılanma sürecine girdi. Hizbullah roketlerinin geliştirilmesinde merkezi bir rolü olan Muhammed Hicazi Kudüs Gücü’nün başına geçirilecek. Ancak Bakan, gülünç ifadelerle Gazze'deki ve Suriye’deki durumu basitleştirdi.”

Fishman, balıkçılık alanını 15 deniz miline çıkartılacağı ve Gazzeliler için 2 bin çalışma izni daha verileceği yönünde sözler verilerek çalışma izni verilen kişilerin sayısının 7 bine ulaşacağını hatırlattı. Yazar, Hamas’ın İsrail’i köşeye sıkıştırarak bu fırsatları yakaladığını belirtti.

Ancak Fishman, "en büyük hilenin İsrail'in dünyanın sekizinci büyük ülkesi olduğunu söyleyen Netanyahu’dan  geldiğine" dikkat çekti:

“Bu, yanlış bilginin kullanıldığı ikinci seçim turu. Gallup Enstitüsü tarafından Pensilvanya Üniversitesi ile iş birliği içinde yürütülen, "ABD Haberleri ve Dünya Raporu” dergisi tarafından desteklenen bir anketten alınan veriler kullanılıyor. Bu anket, İsrail’i Rusya’nın ardından, ABD ve Çin’den de ileride listede ikinci sıraya koydu. Ancak Netanyahu gülünç duruma düşmemek için bu sonucu söylemedi ve başka verileri de kullanarak 8sekizinci sırada olduğunu açıkladı.”


Editörün Seçimi

Multimedya