Kral Selman ve Pompeo, bölgesel ve uluslararası sorunları görüştü

Kral Selman ve Pompeo, bölgesel ve uluslararası sorunları görüştü

Cuma, 21 Şubat, 2020 - 10:30
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün, Riyad’daki toplantıda, iki dost ülke arasındaki ilişkiler, bölgesel ve uluslararası gündem, iki ülkenin buna ilişkin konumu ve ilgili çabaları ele aldı.

Söz konusu görüşmeye Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Prenses Rima Bint Bender bin Sultan bin Abdulaziz, Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah ve Devlet Bakanı ve Ulusal Güvenlik Müsteşarı Dr. Musaid bin Muhammed el-Ayban da katıldı.

ABD tarafında ise görüşmeye, ABD'nin Riyad Büyükelçisi John Abizaid, ABD Yakın Doğu İşleri Sekreter Yardımcısı David Schenker, Askeri Müsteşar Korgeneral Ricky Waddell, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, ABD'nin Riyad Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Martina Strong katıldı.

Dün akşam ilerleyen saatlerde, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Bakan Pompeo bir araya geldi. Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Selman’ın da katıldığı toplantıda iki ülke arasındaki ilişkiler ve uluslararası sorunlar tartışıldı.

Söz konusu görüşmelerde Pompeo, Prens Sultan bin Abdulaziz Üssü’ndeki ABD askeri varlığının, Washington'un Tahran'a karşı ekonomik ve diplomatik düzeylerde, askeri caydırıcılık yoluyla uyguladığı azami baskı politikasına bağlılığının bir kanıtı olduğunu vurguladı.

ABD kuvvetlerinin konuşlandığı askeri üsse Abizaid ile ziyareti sırasında konuşan Pompeo, “Bölgede barışı korumakla görevli bu kuvvetler, aynı zamanda başta Suudi Arabistan olmak üzere ortaklarımızın birçok caydırıcılık sorununu çözmek için bizimle birlikte nasıl çalıştıklarını göstermek için burada bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran'ın yarattığı tehditler üzerine nasıl çalışılacağına dair ulusal güvenlik stratejisi belirlediğini ifade etti. Büyükelçi Abizaid ise Suudi Arabistan'da uzun zaman geçirdiğini ve Krallık'ın hızlı bir değişim geçirdiğini ifade ederek, bu kapsamda Suudi halkı için olumlu değişikler yapıldığını vurguladı.

Abizaid, “Burada olup bitenleri bizim için iyi. Zirâ Suudi Arabistan ile askeri ve ekonomik ortaklığımız güçlü. Suudi Arabistan'a bağlı olan bölgede istikrar konusunda oldukça önemli hususlar var” ifadelerini kullandı.

Suudi Dışişleri Bakanı da ABD’li mevkidaşı ile iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ve stratejik ortaklık, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ve bunlara yönelik ortak çabalar üzerine görüştü.


Kral Selman’dan dinler arası diyalog vurgusu

Diğer yandan, Kral Selman bin Abdulaziz, Kral Abdullah Uluslararası Kültürler ve Dinler Arası Diyalog Merkezi’nin (KAICIID) önemini, din ve kültürler arasındaki diyalog ve bir arada yaşama ilkelerini pekiştirmedeki, ılımlılık ve hoşgörü değerlerini teşvik etme ve tüm tezahürleriyle radikallik ve terörizmle mücadele etmedeki rolünün altını çizdi. Bu açıklama, Kral Selman bin Abdulaziz’in, KAICIID Genel Sekreteri Faysal bin Mamer, merkezin yönetim kurulu üyeleri ve çeşitli din adamlarından oluşan heyeti kabul ettiği toplantıda geldi. Toplantıda KAICIID’nin çabaları, faaliyetleri ve çalışma süreci ele alındı.

Kral Selman, ilk yönetim kurulu toplantısını Riyad'da gerçekleştiren KAICIID üyelerini karşılarken, KAICIID üyeleri ise Suudi Arabistan Kralı ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a merkeze verdikleri destek için teşekkür etti. Suudi Arabistan’ın hoşgörü, birlikte yaşama ve dünya barışı inşasının değerlerini pekiştirme çabalarının altı çizildi. 

Toplantıya aynı zamanda Prens Faysal bin Ferhan ve Dr. Musaid bin Muhammed el-Ayban da katıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya