Trump’ın eski danışmanı ‘Rusların seçimlere müdahalesi’ davasında yalan ifade verdiği için hapis cezasına çarptırıldı

Trump’ın eski danışmanı ‘Rusların seçimlere müdahalesi’ davasında yalan ifade verdiği için hapis cezasına çarptırıldı

Cuma, 21 Şubat, 2020 - 08:30
Roger Stone (Arşiv-AP)
Washington/Şarku’l Avsat

Dün gerçekleştirilen duruşma sırasında bir yargıç, ABD Başkanı Donald Trump’a uzun süre danışmanlık yapan Roger Stone’yi Rusya’nın 2016 yılında Başkanlık seçimlerine müdahale ettiğine dair iddiaları araştıran Kongre’ye yalan söylediği gerekçesiyle 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Reuters haber ajansına göre Trump’ın tepkisini çeken davada Yargıç Amy Berman Jackson tarafından verilen bu karar, Stone’nin avukatının müvekkiline herhangi bir hapis cezası verilmemesini talep etmesinin ardından geldi.

Yargıç saatlerce süren duruşmanın ardından “Stone’nin düşmanca yaklaşımı ve yalan söylemesi Demokratlarımıza yönelik bir tehdit oluşturuyor. Başkanı savunduğu için bazı kişilerin şikayet ettiği gibi yargılanmadı. Başkanı idare ettiği için yargılandı” ifadelerini kullandı.

Yargıç, sanığa 7 ila 9 yıl arasında değişen hapis cezası verilmesinin talep edilmesinin ardından Trump’tan gelen açık bir şikayet ile Adalet Bakanlığı’nın değişiklik yaptığı bu ceza isteminin kapsamlı ve geniş olduğunu ve böyle bir cezanın Stone davasında ‘gerekli olmadığını’ belirtti.

Yargıç duruşma sırasında herhangi bir yorum yapmaktan kaçınırken, hukukçular, Stone’nin yeniden hakim karşısına çıkacağını ifade etti.

Yargıç Jackson, ‘tanıkları yalan ifadeye zorlama’ ve ‘adaleti engelleme' suçlamaları yöneltilen kişilere uygulanan sert ceza yönetmeliklerine karşı tolerans göstermeyeceğini belirtti. Kasım ayında Roger Stone’ye yöneltilen 7 suç arasında bu iki suç da yer alıyordu.


Editörün Seçimi

Multimedya