İran'ın Aramco saldırılarıyla ilgili yeni gelişme

İran'ın Aramco saldırılarıyla ilgili yeni gelişme

Perşembe, 20 Şubat, 2020 - 16:30
Londra/Şarku’l Avsat

İngiltere merkezli Çatışma ve Silahlanma Araştırmaları Örgütü (CAR) tarafından hazırlanan raporda, Husilere ait bazı insansız hava araçlarının bileşenlerinin İran’dakilerle benzer olduğu bilgisi yer aldı. Raporda geçen yıl Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine düzenlenen saldırıya ilişkin yürütülen araştırmada, kullanılan düzeneğin içinde belirli özelliklere sahip bir jiroskop olduğu tespit edildi. Yakın tarihli bir Birleşmiş Milletler raporunda, Afganistan’da ABD ordusu tarafından ele geçirilen ve İran’a ait olan İHA’da da benzer bir jiroskop görüldüğü kaydedildi. El Arabia'nın internet sayfasından aktarılan haberde, Arap Denizi’nden Yemen’e sevk edilen füzelerde de aynı bileşenlerin görüldüğü aktarılırken bunun dünya ekonomisini hedefleyen İran’ın Suudi Arabistan’daki Aramco petrol tesislerine yönelik gerçekleştirilen saldırılarla ilişkili olduğunu ispatladığı kaydedildi.

Raporda, İran’ın Yemen’deki Husileri silahlandırdığı bilgisi de yer aldı. İran bir yandan petrol tesislerine yapılan saldırıya karışmadığını öne sürerken diğer yandan da Husiler üzerindeki etkisini artırdı. İran geçen ay da Bağdat Havalimanı yakınlarında ABD tarafından hedef alınarak öldürülen Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani suikastının ardından Irak’taki ABD üsslerine balistik füze saldırısı gerçekleştirdi.
AP'nin haberinde CAR Direktörü Jonah Leff’in şu açıklamasına yer verildi:

“Şu an gördüğümüz bu jiroskop, İran'da üretilen malzemelerden biri. Husiler tarafından üretilen bir malzemenin de İran'dan ithal edildiğini söyleyebiliriz.”

Bir pilot düzlemi veya füzeyi hedefine yönlendirmeye yardımcı olan jiroskoplar üreticisinin ismini taşımıyor. İki raporda da cihazların V-9 ve V-10 modellerinin olduğu belirtildi.

CAR tarafından yapılan açıklamada, V-10 jiroskopu taşıyan Husilere ait Kasıf-1 adlı İHA’nın  Irak’ta bulunan İran’a ait Ebabil-3 İHA tarzı düzenektekiyle aynı olduğu aktarıldı.

BM raporunda da silah uzmanlarının geçen eylül ayında Aramco'nun Abkayk (Abqaiq) petrol tesisine düzenlenen saldırılarda kullanılan  İHA’larda jiroskopların V-9 versiyonunu buldukları bildirildi.

CAR raporunda, söz konuısu teknolojiye hakim İHA uzmanlarına göre söz konusu jiroskoplar, İran’ın ürettiği insansız hava araçları dışındaki herhangi bir araçta tespit edilmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya