Türkiye'den Almanya'daki saldırıya kınama

Türkiye'den Almanya'daki saldırıya kınama

Perşembe, 20 Şubat, 2020 - 16:30
Hanau'nun merkezindeki olay yerindeki bir Alman polis memuru (AFP)
Berlin-Ankara/Şarku'l Avsat

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya’nın batısındaki Hanau kentinde meydana gelen silahlı saldırıları kınadı.

Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Almanya'nın Hanau kentinde gerçekleşen olayı aydınlatmak için Alman makamlarının azami çaba göstermesini beklediklerini ifade etti.

DPA’nın haberine göre Kalın, Hanau kentinde gerçekleşen saldırıları ‘ırkçı’ olarak niteledi. Saldırıda hedef alınanlar arasında Türklerin de bulunduğuna işaret ederek ırkçılığın kolektif bir kanser olduğunu ifade etti.

Alman Federal Savcılığı, terör suçu olduğu şüphesiyle soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

Almaya hükümetinden yapılan ilk açıklamalara göre mağdurlar arasında yabancı uyruklu birçok kişi bulunuyor.

Bild gazetesinin bugünkü haberine göre Hanau kentinde aşırılık yanlısı sağcı bir şüpheli tarafından gerçekleştirilen saldırılarda hayatını kaybeden kişilerden bazılarının Kürt kökenli olduğu da belirtildi. 

Almanya’nın Hanau kentinde Türklere ait iki mekana düzenlenen silahlı saldırı sonucu aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 11 kişi hayatını kaybetti.

Yetkililere göre yapılan araştırmalar sonucunda saldırganın kimliği ve ev adresine ulaşıldı. Ancak evinde başka bir cesetle birlikte ölü bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya