ABD'den Rus şirketi Rosneft'e yaptırım

ABD'den Rus şirketi Rosneft'e yaptırım

Perşembe, 20 Şubat, 2020 - 10:45
Maduro, müttefiki Putin ile eylül ayında Kremlin’de bir araya gelmişti (AP)
Washington/Elie Yusuf-Karakas/Şarku’l Avsat

ABD, Rus petrol şirketi Rosneft'e Venezuela petrol sektöründe faaliyet göstermesi nedeniyle ticari yaptırım uyguladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, söz konusu prosedürün Maduro rejiminin Venezuela varlıklarını soymayı ve demokrasiyi gasp etmeyi durdurması hedefiyle alındığını açıkladı. Yaptırımlar aynı zamanda Rosneft’in Rafineri, Petrokimya, Ticaret ve Lojistik Başkan Yardımcısı Didier Casimiro’yu da hedef aldı. Pompeo, Venezuela ham petrolünü satmak ve taşıma konusundaki küresel anlaşmaların ana aracısı olan şirketin diktatör Maduro'yu desteklediğini belirtti.

En büyük uluslararası petrol şirketlerinden olan Rosneft’e yaptırım uygulanmasının petrol arzını tehdit edebileceği belirtiliyor. Bloomberg daha önceki bir haberinde, ABD’li yetkililerin Rus şirketine dayatılacak kısıtlamaların küresel petrol piyasalarında kaosa yol açacağından ve piyasalarda petrol fiyatlarını artıracağından korktuğuna değinmişti.
Pompeo ise Venezuela'nın kurumlarını, ekonomisini ve altyapısını yok eden Maduro'nun bu adımlarıyla hem kendisini hem de takipçilerini zenginleştirdiğine ve Rusya, Küba, İran ve Çin'den art niyetli destek alarak devlet otoritesini suiistimal ettiğine dikkat çektiği açıklamasında şunları söyledi:

“Geçici Başkan Juan Guaido, uluslararası ortaklardan koalisyonu ile Venezuela halkı için daha iyi bir geleceğe doğru çalışırken, azledilmiş Maduro rejimi ise Venezuelalıları bastırmaya, ülkenin kaynaklarına el süren küçük bir müttefik rejim grubunun yardımını almaya devam ediyor.”

Venezuela halkının cesurca Maduro ve yolsuz ortaklarına karşı çıkarak hukukun üstünlüğüyle özgürlük ve bağlılık talep etmeye devam ettiğini vurgulayan Pompeo sözlerine Venezuela demokrasi ve refaha ulaşana kadar ABD’nin Guaido’yu destekleyeceğine söz verdiğini söyleyerek devam etti.

Guaido, 19 Ocak-11 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleştirdiği ve Kolombiya, Avrupa, Kanada ve ABD’yi içeren ziyaret turunda ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dâhil birçok ülke lideri ile bir araya geldi. Guiado ziyaretlerinin ardından Karakas Uluslararası Havalimanı'nda diplomatlar tarafından karşılandı. Venezuela hükümeti ise söz konusu diplomatlar arasındaki Fransa Büyükelçisi Romain Nadal'a yazılı bir protesto göndererek kendisini ülkenin içişlerine müdahale etmekle suçladı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Büyükelçi Nadal’ın kendisine verilen tavizleri suiistimal, uluslararası antlaşmaları da ihlal ettiği ifade edildi.

Karakas, Guiado’nun amcası Juan Jose Marquez’in uçakta patlayıcı taşımasına izin vermekle suçladığı Portekiz havayolu şirketi TAP’ın Venezuela seferlerini de 90 günlük süreyle askıya aldı. Geçen hafta düzenlenen ziyaretlerde yeğeni Guiado ile aynı uçakta bulunan Marquez mahkeme kararıyla Karakas Uluslararası Havaalanı'nda tutuklanmıştı. Maduro hükümeti, Marquez’i kıyafeti içerisinde patlayıcı madde saklamakla suçlarken Guido tarafı ise bunun bir komplo girişimi olduğunu öne sürüyor.

Venezuela Ulaştırma Bakanı Hipolito Abreu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada söz konusu uçuşta yapılan ciddi ihlaller sonucunda Ulusal Sivil Havacılık standartları gereğince havayolu şirketi TAP’ın faaliyetlerinin askıya alındığını bildirdi. Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello ve Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza da TAP’ın yolcu listesinde Guaido'nun kimliğinin gizlenerek uluslararası standartları ihlal ettiğini öne sürdü.

Söz konusu suçlamaların ‘mantıklı’ olmadığını ifade eden Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ise bu olayın bir an önce çözüleceğini umduğunu dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya